Megtalálják a helyüket

Több mint egy hónapon keresztül láthatja a közönség a Magyar Iparművészeti Egyetem végzős hallgatóinak diplomakiállításait a Ponton Galériában. A sort június elején az építész tanszék hallgatói kezdték, júliusban a szilikát szakon diplomázók zárják. Szombatig a textiltervezők munkái várják az érdeklődőket.

P. Szabó Ernő
2005. 06. 23. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Pár évvel ezelőtt még a diákok és tanáraik belső ügyének számítottak ezek a tárlatok, a közönség csak kivételes esetben találkozhatott a diplomamunkákkal. Nem volt jó a módszer, annál is inkább, mivel rendre nemzetközi összehasonlításban is kiváló diplomamunkák készültek a Magyar Iparművészeti Egyetemen. Igazi közönségrendezvénnyé akkor vált a diplomakiállítások sorozata, amikor az egyetem a Petőfi Irodalmi Múzeum támogatásával megrendezhette első témabemutatóját a Károlyi kertben. Az idén már harmadszor került sor ilyen bemutatóra, amelyet legfeljebb annyi különböztetett meg a legszínvonalasabb divatbemutatóktól, hogy nem egyszerűen ruhákat láthatott a közönség a csinos modelleken, hanem egyszersmind különböző témák földolgozásával szembesülhetett.
Huszonkilencen diplomáznak az idén a Magyar Iparművészeti Egyetem textil tanszékének két szakcsoportjában, amelyekben szövött, nyomott- és kötöttanyag- tervezőket, formatervezőket, illetve öltözék- és bőrtárgytervezőket tanítanak. A szakok, témakörök sokféleségét jelzi, hogy szerepelt például a bemutatón Debussy dallamai által inspirált kollekció (Szurdi Katalin), de láthatók a tárlaton olyan nyomott táskák is (Pizsik Árpád), amelyek előállítási technikája is a fiatal tervező találmánya, s máris felkeltette a többi között az IKEA érdeklődését, meghívták a fiatal alkotót Svédországba. A képző- és iparművészet elemei együttesen jelennek meg Solymosi Bori Alternatív mintaképzés, testminták, figurális térformák című tervében, Keresztúry Katalin testszínű ruhái a képzőművészet és a divat összefüggéseit mutatják meg. Nagy Adrien tollkabátjai, Mester Dóra római módra tervezett haute-couture ruhái az egyéni invenció remekei, többen, például Varga Tímea, Csuba Anita, Farkas Imola az egyéni képzelethez a népviselet, tárgyalkotó művészet forrásaiból merítenek. A bemutatón természetes módon csak az öltözékek és kiegészítőik jelenhettek meg, a kiállításon jó néhány olyan textilterv is szerepel, amely a lakás „felöltöztetését” szolgálja. Hogy azután a tehetségekből lesznek-e európai hírű, rangú tervezők, más kérdés, témavezető tanárok is segítik diákjaik pályakezdését. Úgy vélik, akikben van elég kreativitás és elszántság, előbb-utóbb megtalálják a helyüket.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.