Az egész egy baráti beszélgetéssel indult, amit próbák követtek, most meg már ott tartunk, hogy nem is egy, hanem tulajdonképpen három kétórás koncert lett belőle, hiszen a szombati előadásra még meghirdetése előtt elfogyott minden jegy – mondja Pukkai Attila, a Ghymes együttes egykori tagja, aki a hét végi nosztalgiakoncerteket megszervezte. A RÉghymesE elnevezésű műsort ezért vasárnap este hat órakor megismétlik, a korai kezdéssel a gyermekes családokra gondoltak, ma este hét órakor pedig egy felvidéki faluban, a Dunaszerdahely melletti Dióspatonyban tartanak nyilvános főpróbát.
Pukkaitól megtudjuk: a zenekarból kivált tagok – Baráth László (brácsa), Béhr László (cimbalom, ütősök), Bohus Zoltán (brácsa, zongora), Buják Andor (brácsa, szaxofonok, töröksíp), Buják Krisztián (duda, ütősök), Nagy Mihály (duda, ütősök), Pukkai Attila (cimbalom), Rusznák Gábor (furulya) – mindegyike felhagyott a zenészpályával, és most „polgári” foglalkozást űz. Sokan hosszú évek óta nem fogtak hangszert a kezükbe, s a legtöbben nyolc-tíz éve nem találkoztak egymással. – Ezért is tartom nagy dolognak, hogy mindenki első szóra jött, és hangszert ragadott – mondja a Ghymes egykori muzsikusa.
A koncerteken a hangszer-összeállítás és a hangzás is egyedülálló lesz, hiszen a legtöbb fellépő egymást váltotta a Ghymesben, ezért sok az azonos hangszeres. Gitár egyáltalán nem szólal majd meg az esteken, ellenben két cimbalomra, három brácsára és három dobra hangszerelték át a dalokat. – Sőt, még a régi jó magyar közmondást is meg fogjuk cáfolni: nálunk ugyanis két dudás is megfér egy csárdában – teszi hozzá Pukkai, majd elmondja: a közreműködők a Ghymes egykori vendégzenészei lesznek, akik közül többen szintén nem álltak még egy színpadon. Az első lemezeken még a felvidéki Écsi Gyöngyi énekelt, aki az együttes újabb lemezein közreműködő Kiss Bernadettel együtt adja most elő a dalokat, ők például nem is ismerték egymást, mellettük Bugár Zoltán hegedűn és kobzon, valamint Mórocz Gyula bőgőn játszik majd.
Pukkai hangsúlyozza: nem szeretnének a most is sikeres Ghymes együttes konkurenciájává válni, csak a barátság és a jókedv motiválta a nosztalgiatalálkozót. Úgy véli viszont, a Ghymes az elmúlt években eltávolodott a népzenétől, és a világzene felé fordult, ezért részben közönsége is lecserélődött. Most elsősorban a régi, népzenés hangzású dalok szólalnak meg az első, 1984-es Ifjúság mint sólyommadár című lemez első számától kezdve születésük sorrendjét követve számos új dal és szöveg mellett, amelyek kifejezetten erre az alkalomra készültek. Elhangzik majd az Üzenet című szám is, ez indította el a Ghymest annak idején a világzene irányába.
Az egykori tagok nem tervezik a folyamatos koncertezést, de nem zárják ki a további fellépések lehetőségét. Mint mondják, meglátják, hogy sikerül a hét végi találkozó, de abban biztosak, hogy szép emlék marad mindenkinek.
Fordulat a 16 éves, gyilkossággal gyanúsított lány ügyében