Sikerekben gazdag évtizedek

Háromnapos programsorozattal ünnepli alapításának harmincadik évfordulóját a nyíregyházi Cantemus Gyermekkórus. A hangversenysorozaton az egykori tagokból alakult Pro Musica Leánykar és a Cantemus Vegyes Kar is színpadra áll, de jelen lesznek a régi diákok is. A jubileumi eseményekről és a kórus ez évi terveiről Szabó Dénes Kossuth-díjas karnagyot kérdeztük.

2005. 06. 23. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Harmincéves jubileumát ünnepli a hét végén a Magyar Örökség-díjas Cantemus Gyermekkórus, a nyíregyházi Kodály Zoltán Általános Iskola nemzetközileg elismert énekkara. A háromnapos ünnepségsorozat az egykori diákok részvételével nosztalgiapróbával kezdődik ma az iskola régi épületében, amely már visszakerült az evangélikus egyházhoz. „Csak öt éve költöztünk a mostani helyünkre, és erős emlékek kötnek a mai evangélikus általános iskola épületéhez, ezért tartjuk ott a próbát” – mondja Szabó Dénes karnagy. Az emlékek felidézését szombaton este hat órakor már az új épületben folytatják a Cantemus Gyermekkar egykori tagjaiból alakult Pro Musica Leánykar koncertjével, amelynek a végén az öregdiákokkal kiegészült kórus a régi repertoárból énekel. Vasárnap az évadzáró ünnepséggel egybekötve a Cantemus gyermekkar, a Pro Musica Leánykar és a kórus öregdiákjaiból alakult Cantemus Vegyes Kar is fellép. A hangverseny díszvendége Tarczay Zoltán, az iskola egykori igazgatója és Kocsár Miklós Kossuth-díjas zeneszerző lesz.
Szabó Dénes kiáll a Kodály-módszer mellett, mint fogalmaz, filozófiáját támadhatatlannak tartja. „A központban az ember áll, bármilyen kicsi is. Kodály fontosnak tartja, hogy az éneklést korán kezdjék el a gyermekek, hogy ne szakadjanak ki abból a természetes közegből, amibe beleszülettek. A csecsemő amikor gagyog, intonálni próbál. Aki elveszti ezt a természetes folyamatosságot, azt nagyon nehéz megtanítani énekelni. A filozófia másik fontos része, hogy a zenei és művészeti tápláléknak mindig a legjobbnak és a legértékesebbnek kell lennie, fércáruval nem szabad a gyermekeket nevelni. Egy magyar számára pedig a legautentikusabb zenei táplálék a magyar népdal, amely rengeteg vizsgán átment, amíg megmaradt, de ugyanilyen tiszta forrás a keresztény világ zenéje, a gregorián is” – mondja.
Iskolájuk Nyílt hétvége a Cantemus műhelyében címmel a közelmúltban szakmai napokat tartott, amelyen számos hazai és külföldi zenepedagógus vett részt. „Sokan látogatnak ide, és megerősítették, hogy jól csináljuk, a Kodály-módszer nagyon sikeres” – teszi hozzá a karnagy.
A Cantemus műhelyében fontosnak tartják a magyar népzene megismertetését is. „Valljuk, hogy a gondolkodásunkban a népdal, a tiszta forrás nagyon fontos” – fogalmaz Szabó Dénes. A kórus rengeteg Kodály-, Bartók-, Bárdos-népdalfeldolgozást énekel, ezeket egy magyar együttestől a külföldi versenyeken, koncerteken el is várják, emellett azonban autentikus, eredeti megformálásában is bemutatják a dallamokat a kórus tagjainak, például családi bérletes hangversenysorozatukra Sebestyén Mártát és a Muzsikás együttest is meghívták.
Harminc év alatt sok énekes gyermek röpült ki a Cantemus műhelyéből, közülük jó néhányan a Pro Musica Leánykarban vagy a Banchieri Énekegyüttesben folytatják az éneklést. Kérdésünkre, hogy hányan választották az egykori diákok közül a zenei pályát, Szabó Dénes szomorú választ ad: pontos számot nem tud mondani, de sajnos egyre kevesebben mennek muzsikusnak. Ennek okát elsősorban abban látja, hogy az ének-zene oktatás és a zenetanárok társadalmi presztízse nagyot esett. Úgy érzi, a zeneoktatással kapcsolatos döntéseknél a minisztérium nem kérdezi meg az illetékeseket, a tanárokat, s ezért az ügy rossz irányba halad, és sötét jövőt sejtet.
Szabó Dénes maga is számos elismerést kapott, Kossuth-, Liszt-, Bartók–Pásztory-, Prima Primissima és Magyar Örökség-díjat, de a kórus is csaknem negyven nemzetközi verseny első helyezésével büszkélkedhet. Például az 1996-os Európa-nagydíjjal és a BBC 2003-as Ezüstrózsa tálával, amit a Pro Musica Leánykar kapott, hat aranyérmet és négy bajnoki címet hoztak haza a 2002-es dél-koreai kórusolimpiáról is.
– A harmincéves jubileum csak egy pillanat, hogy visszanézzünk, az élet természetesen nem áll meg, előre kell tekintenünk – folytatja Szabó Dénes. A Pro Musica Leánykar kedden indul egy hónapos japán turnéra, a Cantemus Gyermekkar pedig augusztusban az arezzói kórusversenyen énekel majd. – Akik egyik helyszínre sem utaztak, azokkal Barcelonába megyünk, ahol Cantemus-fesztivált rendeznek. Ennek a programnak az a lényege, hogy mi tanítjuk a résztvevőket és koncertezünk. A vegyes kar ősszel Angliába készül, és Litvániába is várnak minket – sorolja a meghívásokat Szabó Dénes.
A kórus karácsonykor Svájcban lép fel, s az év végén jelenik meg a Hungarotonnál DVD-jük, amelynek anyagát nemrég vették fel a vállaji katolikus templomban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.