Zsoltárok és dzsessz

Háromnapos református zenei fesztivált tartanak a hét végén. A ma délelőtt tizenegy órakor kezdődő eseménysorozaton számos református énekkar, népszenész, régizenész és dzsesszmuzsikus is fellép, a vasárnap esti zárókoncerten pedig kétszázötven fős kórus közreműködésével élő felvétellel folytatódik a Református énekek a Zeneakadémián elnevezésű hanglemezsorozat.

2005. 06. 09. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Areformátus zenei fesztivál előzményei 2000-re nyúlnak vissza, ekkor határozta ugyanis el Böszörményi Gergely, hogy felveszi a református zsoltárokat, énekeket, és professzionális módon CD és MC formájában megjelenteti. Ezért 2002-ben a Zeneakadémián nagyszabású hangversenyt rendeztek az ország legjobb református kórusai és Pálúr János orgonaművész közreműködésével, amelynek rögzített anyagát Református énekek a Zeneakadémián címmel adták közre. A kezdeményezést 2003-ban határon túli magyar kórusok bevonásával folytatták, ebből született a sorozat második lemeze. A találkozó 2004-re kinőtte az egykoncertes keretet, és a szervezők az ökumené jegyében, a testvéregyházak képviselőit is meghíva háromnapos fesztivált rendeztek, ennek a folytatása az idén is meghirdetett II. Református Zenei Fesztivál. Böszörményi Gergely, a fesztivál életre hívója maga is református lelkészi családból származik, ebből a családi háttérből, valamint az általa működtetett Periferic Records és Stereo Kft. lemezkiadói munkájának egymásra találásából született meg az a gondolat, hogy a református énekeket ki kell adni lemezen. Böszörményi Gergely lapunknak elmondta: gyermekkori élménye is motiválta, ugyanis apja Hódmezővásárhely református lelkésze volt, ahol a gyülekezet nem énekelte kifogástalanul az énekeket, később pedig ugyanezt a problémát tapasztalta szerte az országban. Elhatározta: szakszerű módon kellene az utókorra hagyni ezeket a dallamokat.
A találkozó ingyenes programjainak a Ráday utca ad otthont, a fesztivál itt tartott koncertjei a Ráday utca kulturális programok („Kultucca”) sorozat részei. A Ráday utca Református Teológia előtti szakaszán mindhárom nap délelőtt tizenegy órától este hatig szól majd a zene, s nemcsak református énekeket lehet majd hallani, hanem klasszikus zenét, népzenét, világzenét, rézfúvósokat és dzsesszmuzsikát is. Az utcán sátrakat állítanak fel a testvéregyházak és társintézmények, újságszerkesztőségek, könyvkiadók, hagyományőrzők és népművészek részére. Böszörményi Gergely ötletére az előző évekhez képest újabb színfolttal gazdagodik a Ráday utcai programsorozat: az ökumenikus tanács tagjai egyházuk legfontosabb tudnivalóit, jellegzetes liturgikus öltözetét és tárgyait is tervezik bemutatni, megismertetve azok neveit és funkcióit. Mint Böszörményi fogalmazott: ezek az ismeretek az irodalmi utalásokból származó bibliai idézetekkel együtt hozzátartoznak az általános műveltséghez. A napközbeni programokat esténként fél nyolckor egy-egy nagy hangverseny zárja. Az előző évek jól bevált gyakorlatához hűen a közönséget is megénekeltetik. A fesztivál védnökei Bölcskei Gusztáv és Szabó István püspökök, valamint Gegesy Ferenc ferencvárosi polgármester lesznek. A három nap alatt a Bibliamúzeum ingyenesen látogatható, a Ráday Könyvesház klubjában kamara-előadásokat, irodalmi és versmondó programokat, beszélgetéseket terveznek, a Plein Art Galériában pedig erre az alkalomra nyílik képzőművészeti kiállítás. A találkozót a Magyarországi Református Egyház is felkarolta, tavaly támogató jelleggel, az idén viszont már hivatalosan is saját rendezvényének tekinti. Böszörményi Gergely úgy gondolja, hogy a fesztivál és a Magyarországi Református Egyház iránt megnyilvánuló jelentős médiaérdeklődés miatt a fesztiválnak jogos helye lehet a református egyház 2006. évi költségvetésében.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.