Csíksomlyó ismét példát adott

Az István, a király két évvel ezelőtti erdélyi bemutatójának sikerével vetekszik A megfeszített című rockopera csíksomlyói fogadtatása, amelyet több mint százezren tekintettek meg a múlt hét végén a pünkösdi búcsú helyszínén. A Koltay Gábor rendezte előadást az Ezer székely leány napja rendezvény előzte meg, amely legalább annyira hozzánőtt a székelységhez, mint a harisnya.

2005. 07. 04. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Székely vagyok, mert székelynek születtem – ezzel a vallomással, az alkalomhoz illő harisnyában nyitotta meg Ráduly Róbert csíkszeredai polgármester július 2-án az Ezer székely leány napját a csíksomlyói Nyeregben. Az 1931-ben Domokos Pál Péter neves csángókutató által megálmodott hagyományőrző rendezvény üzenete ma is aktuális Erdélyben: a közösség kultúrájának és hagyományainak ápolása, nemzeti önazonosságának erősítése, vallási értékeinek védelme. Nem véletlen, hogy a román hatalom a pünkösdi búcsúhoz hasonlóan ezt is betiltotta a kommunizmus idején, újjáélesztésére pedig csak az 1989-es rendszerváltás után adódott lehetőség. Idén a Székelyföld valamennyi szegletéből és Magyarország számos vidékéről sereglettek össze táncosok a somlyói hegynyeregben felállított színpadon, akiknek fergeteges táncán felbuzdulva a közönség népviseletbe öltözött tagjai is fáradhatatlanul ropták, noha szakadt a nyakukba az eső. A tánc mellett népszerűnek bizonyult az ötszáz literes üstben főzött székelygulyás is, no meg a hagyományos gyorsasági lovas verseny, amelynek fődíjáért, egy egyéves csikóért 24 székely legény és leány mérkőzött meg.
Az Ezer székely leány napjának fénypontja vitathatatlanul A megfeszített című rockopera erdélyi ősbemutatója volt, amelyet már több mint százezren kísértek figyelemmel. A bibliai történetet feldolgozó, Magyarországon a millennium évében bemutatott produkcióban Koltay Gábor rendező Jézus szenvedéstörténetét asszociálja a magyarság szenvedéstörténetével. A csíksomlyói közönség ugyanazokat a népszerű előadókat láthatta a somlyói Hármashalom-oltár előtti óriásszínpadon, mint öt évvel ezelőtt a Margitszigeten: Varga Miklóst (Mester), Makrai Pált (Áruló), Varga Klárit (Lány), Kalapács Józsefet (Vezér), az erdélyi fellépés sajátosságaként pedig lovasok száguldoztak a színpad előtt. (A szereplők és a statiszták különben díjtalanul vállalták a fellépést.) Varga Miklós a produkció kapcsán úgy nyilatkozott: A megfeszített hatványozottan hordozza azt az üzenetet, hogy Trianon után a szétszaggatott magyar nemzetnek szüksége van az együvé tartozásra. „Mi azért voltunk itt, hogy az erdélyiek érezzék, az anyaországban nem mindenki fordult el tőlük” – fogalmazott a Csíksomlyón fergeteges tapsot kapott színész.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.