A megtartó Mesterségek Ünnepe

Minden eddiginél többen látogattak el a Várba a Mesterségek Ünnepére. Szombaton jóformán mozdulni sem lehetett a nagy tömegben, noha a repülős bemutatók és a tűzijáték előkészületei miatt a helyszín Pestről szinte megközelíthetetlenné vált. A találkozó évről évre sikeresebb, és külföldről is egyre többen érkeznek a magyar népi kézművesek legnagyobb seregszemléjére.

2005. 08. 21. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Régi vásárok hangulata éledt újjá csütörtöktől tegnap estig a budai Vár történelmi atmoszférájában, a kovácsok kalapácsának csengése, a bábosok rikkantásai, a muzsika hangjai keveredtek a vásári nyüzsgéssel, s már távolról olyan sajátos hangulatba varázsolták a látogatót, amellyel csak évente egyszer, a Mesterségek Ünnepén találkozhat a XXI. század embere. Itt kipróbálhatta bárki a kézügyességét, belepillanthatott a kulisszatitkokba, hogyan készülnek a kerámiák, a kötélből font eszközök, hogyan hímeznek, horgolnak az asszonyok, s mivel dolgoznak a fafaragók, a kovácsok. A vásárlók is biztosak lehetnek abban, hogy nem bóvlit, nem giccses szuvenírt kapnak, hanem értékes, zsűrizett termékeket, amelyeket nyolcszáz árus kínálatából választhattak ki. A vendéglátósok is alkalomhoz illő étlappal álltak elő, többnyire régi, hagyományos magyar ételeket és rostonsülteket lehetett kapni, de jó borból sem volt hiány. Az igazi látványosság azonban az augusztus 20-i felvonulás volt, ahol mindenki ünnepi viseletében mutatkozott be az ünnepélyes kenyérszentelésen.
A gyermekprogramokat minden évben kiemelten kezelik, szükség is van erre, hiszen a többség családostul látogat ki a rendezvényre. A kézműves foglalkozások mellett nekik szóltak a vásári bábjátékok, a zenés mesék, amelyek többek voltak egyszerű szórakoztatásnál: segítségükkel a fiatalabb korosztály egyfajta időutazáson vett részt, és dédszülei gyermekkorának meséit ismerhette meg.
A koncertkínálat is változatos volt, számos külföldi vendégegyüttes színesítette a műsort, de a táncházas zenekarok és a magyar hagyományőrzők sem hiányoztak. Különösen a késő esték voltak hangulatosak, egyesek a nagyszínpad előtt táncoltak, mások pedig egy-egy pohár bor mellett hallgatták a muzsikát. A fellépők, hogy csak néhány nevet említsünk: a Vujicsics, a Téka, a Zurgó, a Csík zenekar, a Técsői banda, a Szigony, a délszláv Fáklya Táncegyüttes, Palya Bea és Szokolay Dongó Balázs a népzene élvonalából érkeztek.
Az idén is kiosztották a legjobb kézműveseknek járó díjakat. Az év ifjú mestere Stumpf Imre viseletkészítő lett, a hagyományőrzők kitüntetését Szűcs Imre fazekas kapta, Az év mestere elismerést pedig Kocsor Imréné kosárkötő vehette át. A Király Zsiga-díjakat hatan érdemelték ki: Hubert Erzsébet népművelő és néprajzos, Nagyné Váradi Anna népművelő, Nagy Vinczéné csipkekészítő, Kőszegi István és Kőszegi László növényihangszer-készítők, valamint Török János kosárfonó. Az életmű-kitüntetést, az Aranykoszorú-díjat Badacsonyi Lajos fafaragónak nyújtották át.
Bár a Mesterségek Ünnepe véget ért, a Megtartó hagyomány című faműves kiállítás még 28-ig látogatható a Magyar Nemzeti Galériában, ahol fából, csontból és szaruból készült hagyományos, ám korszerű és a modern igényeknek megfelelő tárgyakat láthatnak az érdeklődők. A nyolcvanhat kiállító közül tizenöten a Népművészet Mesterei, s biztató, hogy több harminc év alatti faműves fiatal is bemutatkozott. A tervek szerint, ha csak kis helyen is, de egész évben találkozhatunk a Mesterségek Ünnepének kínálatával, a közeljövőben ugyanis megnyílik a Corvin téren a Mesterporta Galéria, ahol hagyományos környezetben lehet majd megnézni és megvásárolni a népi iparművészet zsűrizett remekeit.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.