Búcsú jubileumi koncerttel

Lezárult egy nagy korszak, a magyar rock történetének legnagyobb legendája és lényegében elindítója búcsúzott, ezúttal végleg, a közönségtől. Az Illés negyvenéves jubileumi koncertjére a Sziget nulladik napján közel százezer ember volt kíváncsi. A műsorban megemlékeztek az együttes nemrég elhunyt dobosáról, Pásztory Zoltánról is, akit a csíkszeredai és a budapesti fellépésen Szörényi Levente fia, Szörényi Örs helyettesített. A koncert kétórás késéssel kezdődött, mert a nagy tömeg nehezen tudott bejutni a Szigetre.

2005. 08. 10. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mindössze nyolc évig, 1965– 1973-ig működött az Illés legendás ötös fogata – a névadó Illés Lajos, a Szörényi fivérek, Levente és Szabolcs, a szövegíró Bródy János és a nemrég elhunyt dobos, Pásztory Zoltán –, ez a kevesebb mint egy évtized azonban elég volt ahhoz, hogy felejthetetlenné váljanak, s kitörölhetetlen emléket hagyjanak maguk után. Az Illést nem csak a hozzá fűzött legendák, a rendszerellenes, virágnyelven írt és azóta a köznyelvbe is beépült szövegek, szófordulatok, mint például a sárgarózsa-kultusz tette naggyá. Hatalmasat alkotott a hazai zenetörténetben: megteremtette azt a magyar rockzenét, amely nemcsak szövegében magyar, hanem dallamában, zenei szövetében, hangszerelésében s egyáltalán minden apró elemében a miénk. Jóval a táncházmozgalom elterjedése előtt beemelték számaikba a népdalokat, s igényes, értékálló muzsikát alkottak belőle, olyat, ami a világ bármely pontján megállná a helyét, s ha Magyarország nincs ennyire elszigetelve a nemzetközi zenei élettől, az együttes bizonyosan világhírűvé vált volna. Bár sokan tréfálkoztak előszeretettel a sok búcsúkoncerten – egyébként ezzel együtt összesen öt volt –, az Illés egészen mostanáig egyszer sem mondta, hogy soha többet nem lép fel, s valljuk be őszintén, legbelül, titokban mindig vártuk is a következő koncertet. Most viszont véget ért a történet, Pásztory Zoltán halálával már nem teljes a nagy csapat, s bár Szörényi Örs meg tudta idézni játékstílusát, ez az Illés nélküle már nem ugyanaz. A koncert egyik nagy meglepetése egyébként éppen Örs volt. Sajnálhatjuk, hogy felhagyott a zenei pályával, igazán nagyszerű zenész. A Legjobb dobos a világon című Pásztory-számot olyan átütő erővel játszotta, hogy sokan meg sem tudtak szólalni egy ideig a döbbenettől.
Pásztory Zoltán volt egyébként az, aki a csíkszeredai koncert ötletét felvetette a tavalyi nagy sikerű István, a király után, s bár Újhelyi István igyekezett politikai tőkét kovácsolni a fellépésből, az Illés a székelységnek mégis a régi, rendszer ellen lázadó életérzés megtestesülését jelentette. Budapesten már inkább a szerelmes dalokat és a nagy slágereket, Az utcánt, a Good Bye Londont és a Little Richardot követelte a közönség, azonban itt elhangzott az egykori ellenzéki hangvétel egyik nagy himnusza is – ami Csíkszeredában sokak bánatára kimaradt –, a Miért hagytuk, hogy így legyen?, amelyhez felvételről Pásztory Zoltán dobolt. A legendás muzsikusok hozták formájukat, Szörényi Levente szinte hungarikumnak számító hangja ma is a régi, Bródy János pedig a Ha én rózsa volnék… kezdetű dalával ismét megénekeltette a közönséget. Az Illés-nóták kiállták az idő próbáját: százezren énekelték őket egyszerre, fiatalok és idősebbek is. Ezek a számok ma is élők, s így bár a színpadtól elbúcsúzott a zenekar, a dalain keresztül köztünk marad.

*****
Botrány a koncert előtt. Botrány előzte meg az Illés-koncertet a Szigeten: a Szörényi család tagjai ugyanis nem voltak hajlandók egy levegőt szívni Bozóki András kulturális miniszterrel, aki a VIP-sátorban vacsora közben látogatta meg az együttest – adta hírül a stop.hu internetes portál. Rosta Mária, Szörényi Szabolcs felesége és a zenekar utolsó fellépéseinek producere kiparancsolta a sátorból a zenészeket, akik így egy konténerbe szorultak. Döntését azzal indokolta, hogy a minisztérium nem küldött koszorút a Kossuth-díjas Pásztory Zoltán temetésére.



Szocialista segítség. Az Illés együttes budapesti búcsúkoncertje előtt múlt pénteken Csíkszeredában lépett fel a magyar állam több millió forintos támogatásával. Az esemény létrejöttének hátteréről, miszerint azt MSZP-s politikusok támogatták, az elmúlt hónapokban sokat cikkezett a hazai és az erdélyi magyar sajtó. Újhelyi István, az MSZP alelnöke, akinek köztudomásúan nagy szerepe volt az esemény tető alá hozásában, maga is ott volt Csíkszeredában, ahol a Népszabadságnak nyilatkozva elismerte: a koncertnek ítélt 36 milliós ORTT-támogatás megítélését a szocialisták delegáltjai kezdeményezték. A kormánypárti politikus a napilapnak elmondta: a szocialisták a háttérmunkában, a koncert hátterének biztosításában vállaltak komoly szerepet. „Kötelességünknek éreztük, hogy ez a koncert Erdélyben megvalósuljon, s most magam is látom, hogy milyen nagy esemény ez Csíkszereda és a Székelyföld számára” – fogalmazott a politikus, akinek pártja döntő szerepet játszott abban, hogy a december 5-i népszavazás kudarccal végződött.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.