Minden évben a legkiválóbb magyarországi hagyományőrző tárgyalkotó népművészek mutatkoznak be a Mesterségek Ünnepén a budai Várban, s a rendezvény különlegességét az jelenti, hogy közülük sokan hagyományőrzésből, önkifejezésből, az alkotás szeretetéből készítik portékáikat, így velük e hét végén kívül nem lehet találkozni a vásárokon. A nagyközségek ünnepén az alkotókat tömörítő Népművészeti Egyesületek Szövetsége 43 alkotóházával vesz részt, amelyeket szigorú zsűrizés alapján választottak ki. Az idei rendezvény fő témája a faművesség, tradíció és a modern kor követelményeinek viszonya lesz. Alkotásaikból szombaton nyílt kiállítás a Magyar Nemzeti Galériában, amely a négynapos rendezvény után is, egészen augusztus 28-ig nyitva tart. Bánszky Pál, a Fafaragók Szakmai Bizottságának elnöke és a tárlat szervezője elmondta, A megtartó hagyomány című fafaragó-kiállítás 86 alkotó munkáit ismerteti.
A népművészet éves seregszemléjén a hagyománynak megfelelően számos népzenei és néptáncos programot is rendeznek, ezeket három helyszínen, a Palota Színpadon, a Korona Színházban és az Újvilág Kertben tartják. Ez utóbbi ad helyet a gyermekprogramoknak is. Holnap és pénteken elsősorban neves külföldi néptáncegyüttesek és népzenészek mutatkoznak be, 20-án hagyományosan a legnagyobb hagyományőrző együttesek, 21-én pedig magyar táncházzenekarok, mint például a Vujicsics Együttes, a Csík Zenekar és a Téka adnak műsort, 20-án délután két órakor kerül sor a mesterek ünnepélyes felvonulására a Mátyás-templomnál és a kenyérszentelésre, amelyen a felvonulók színes népviseleteikben az egész Kárpát-medence magyarságát képviselik. Az eseményre egyébként a határon túlról is érkeznek, Erdélyből és a Vajdaságból. A tervek szerint a Mesterségek Ünnepének egész évben lesz folytatása, a Corvin téren ugyanis a közeljövőben nyílik meg a Mesterporta Galéria.
A rendezvény a nagy fesztiválokhoz képest alacsony, mindössze hatvanmilliós összköltségvetéssel működik, az idei megszorítások azonban a Mesterségek Ünnepének szervezőit is komoly nehézségek elé állították. A Nemzeti Kulturális Alaptól elnyert nyolcmilliós pályázati összegről még a mai napig nem köthettek szerződést, és attól tartanak, hogy a kifizetés is sokat fog csúszni, noha ebből az összegből már több milliót el kellett költsenek a szombaton megnyílt fafaragó-kiállításra, ráadásul a kulturális és a gazdasági minisztérium közös turizmusfejlesztési pályázatát, amelyen évek óta 15 milliót nyertek, az idén ki sem írták. A rendezvényre így tízmillió forint bankkölcsönt kellett felvegyenek.
Fordulat a 16 éves, gyilkossággal gyanúsított lány ügyében