Mesterségek szép ünnepe

Nyolcszáz kézművesmester várja portékáival holnaptól vasárnapig a budai Vár palotájának történelmi hangulatú környezetében a látogatókat a Mesterségek Ünnepén, amelyet 19. alkalommal rendeznek meg az idén. A rendezvényre, amely mára a népművészet legnagyobb ünnepévé nőtte ki magát, százezer érdeklődőt várnak, köztük 25 ezer külföldről érkezőt.

2005. 08. 16. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Minden évben a legkiválóbb magyarországi hagyományőrző tárgyalkotó népművészek mutatkoznak be a Mesterségek Ünnepén a budai Várban, s a rendezvény különlegességét az jelenti, hogy közülük sokan hagyományőrzésből, önkifejezésből, az alkotás szeretetéből készítik portékáikat, így velük e hét végén kívül nem lehet találkozni a vásárokon. A nagyközségek ünnepén az alkotókat tömörítő Népművészeti Egyesületek Szövetsége 43 alkotóházával vesz részt, amelyeket szigorú zsűrizés alapján választottak ki. Az idei rendezvény fő témája a faművesség, tradíció és a modern kor követelményeinek viszonya lesz. Alkotásaikból szombaton nyílt kiállítás a Magyar Nemzeti Galériában, amely a négynapos rendezvény után is, egészen augusztus 28-ig nyitva tart. Bánszky Pál, a Fafaragók Szakmai Bizottságának elnöke és a tárlat szervezője elmondta, A megtartó hagyomány című fafaragó-kiállítás 86 alkotó munkáit ismerteti.
A népművészet éves seregszemléjén a hagyománynak megfelelően számos népzenei és néptáncos programot is rendeznek, ezeket három helyszínen, a Palota Színpadon, a Korona Színházban és az Újvilág Kertben tartják. Ez utóbbi ad helyet a gyermekprogramoknak is. Holnap és pénteken elsősorban neves külföldi néptáncegyüttesek és népzenészek mutatkoznak be, 20-án hagyományosan a legnagyobb hagyományőrző együttesek, 21-én pedig magyar táncházzenekarok, mint például a Vujicsics Együttes, a Csík Zenekar és a Téka adnak műsort, 20-án délután két órakor kerül sor a mesterek ünnepélyes felvonulására a Mátyás-templomnál és a kenyérszentelésre, amelyen a felvonulók színes népviseleteikben az egész Kárpát-medence magyarságát képviselik. Az eseményre egyébként a határon túlról is érkeznek, Erdélyből és a Vajdaságból. A tervek szerint a Mesterségek Ünnepének egész évben lesz folytatása, a Corvin téren ugyanis a közeljövőben nyílik meg a Mesterporta Galéria.
A rendezvény a nagy fesztiválokhoz képest alacsony, mindössze hatvanmilliós összköltségvetéssel működik, az idei megszorítások azonban a Mesterségek Ünnepének szervezőit is komoly nehézségek elé állították. A Nemzeti Kulturális Alaptól elnyert nyolcmilliós pályázati összegről még a mai napig nem köthettek szerződést, és attól tartanak, hogy a kifizetés is sokat fog csúszni, noha ebből az összegből már több milliót el kellett költsenek a szombaton megnyílt fafaragó-kiállításra, ráadásul a kulturális és a gazdasági minisztérium közös turizmusfejlesztési pályázatát, amelyen évek óta 15 milliót nyertek, az idén ki sem írták. A rendezvényre így tízmillió forint bankkölcsönt kellett felvegyenek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.