Tabudöntés csupasz rajzokkal

Kölnben vasárnap kora délután minden „összeesküdött”, hogy igazolja a vélekedést a több mint hatszáz éven át épült, gigantikus Dóm tér és a katedrális negyedének szinte ázsiai zsúfoltságáról. Mindebben nyilván szerepe volt a 70-80 százalékos árleszállításnak, valamint a melegen, de nem forrón sütő napsugaraknak, amelyek eredményeként a gyerekek a Rajna-parti szökőkutakban és csobogókban mártóztak meztelenül, míg a szülők az árnyat adó fák és a színes napellenző vásznak alatt meghúzódó vendéglők és kávéházak tucatjaiban élvezték a polgári lét lusta pihenőnapját.

2005. 08. 01. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hatalmas, Béke feliratot hirdető lobogó alatt fényképes és plakátos szabadtéri kiállítás tiltakozik Palesztina megszállása ellen a Dóm téren, a katedrális tövében. Szétlőtt gyerekek, megölt békeaktivisták és hatalmas aláírótömbök a tiltakozni akaróknak.
A váratlanul nagy élmény a látogatót azonban a messze földön híres, építészetileg is csodálatra méltó Ludwig Múzeumban várja. Nem is annyira az állandóan kiállított, már klasszikussá vált modern művészeti alkotások vagy a május óta látható, reprezentatív Fernand Léger-kiállítás, hanem Dan Perjovschi július 29-én megnyílt és szeptember 25-ig nyitva tartó, Meztelen rajzok címen „in statu nascendi” látható alkotásfolyama.
A román rajzoló a hatalmas, két emelet magasságú „DC”-teremben a fehér papírral kitapétázott felületre rajzolja ábráit, amelyek úgy néznek ki, mintha saját szórakoztatására „firkálta” volna őket, vagy mintha egyszerű karikatúrák lennének. Csakhogy minden egyes „firka” szinte „orrba vágja” a látogatót: Perjovschi az üres felületeket hetek alatt tölti ki a legaktuálisabb filozófiai, politikai és a mindennapokra vonatkozó üzenetekkel. „A szabad világ tele van börtönökkel” – hirdeti az egyik felirat, míg a másik szerint „A berlini fal Gázába költözött”. Két főváros, két szó: London és Bagdad.
A London szóban csupán a két „o” betűből száll fel a füst, Bagdadnak minden betűjéből. A látogatók Perjovschit a helyszínen szidhatják, dicsérhetik, és ötleteket adhatnak neki. Ő pedig minden jó ötletre vevő. A teremben számtalan asztal és szék: az asztalokon a brit The Guardian, az amerikai International Herald Tribune és a francia Le Monde napilapok aznapi példányai százszámra, amivel e médiumok támogatják a tárlatot.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.