Bartókra emlékeztünk szerte a nagyvilágban

Nagy sikert aratott a rendhagyó virrasztás Bartók Béláért, a Művészetek Palotájában telt ház előtt szólaltak meg a zeneszerző művei. A Kocsis Zoltán által dirigált Nemzeti Filharmonikusok emlékhangversenyén Bozóki András kulturális miniszter ünnepi beszéddel köszöntötte a megjelenteket, de az eseményen magánemberként Orbán Viktor volt miniszterelnök és Mádl Ferenc volt köztársasági elnök is részt vett. A műsort éjféltől a Duna Televízió segítségével szinte a világ bármely pontján követhették, s a virrasztásba bekapcsolódott New York is, az a város, ahol Bartók az emigrációban hatvan éve elhunyt.

2005. 09. 26. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Már maga a virrasztási koncert gondolata is szép és felemelő volt Bartók Béla halála hatvanadik évfordulójának előestéje alkalmából, a hangverseny azonban minden képzeletet felülmúlt. A vasárnap este tizenegy órakor kezdődő első rész Erdélyi táncok, a Román táncok és a Magyar Képek című Bartók-művekből álló műsora is nagy sikert aratott, a második részben elhangzott Concertót pedig szűnni nem akaró vastaps fogadta, a lelkes közönség alig engedte le a színpadról Kocsis Zoltánt és a Nemzeti Filharmonikus Zenekart. A Művészetek Palotája teljesen megtelt, s feltűnően sok diák volt kíváncsi a koncertre és a hozzá kapcsolódó programokra, a Bartók-relikviákból öszszeállított kamarakiállításra és Káel Csaba Bartók 2005 című öttételes filmetűdjére. A zeneszerző-zongorista-népdalgyűjtő személyes holmijait a magyarországi örökösök kölcsönözték, ezek között a látogatók megtekinthették Bartók táskáját, egyik kézírásos kottáját, dohánytartó facipőjét, valamint egy saját gyűjtésből származó furulyáját. Bozóki András a második rész előtt, éjfél után, az évforduló kezdetén méltatta Bartók Bélát, kiemelte: csak tiszta forrásból volt hajlandó dolgozni. Bozóki beszélt arról is, hogy a zeneszerző halk szavú volt, de a zenéje beszélt helyette. Fájdalmas, erőteljes, zaklatott művei évekkel előrevetítették a terror uralmát, a második világháború rémét, amely végül őt is amerikai emigrációba kényszerítette – tette hozzá. Bartók Béla végérvényesen összekapcsolta a két országot, a két kultúrát – emelte ki a kulturális tárca vezetője, köszöntve az új épületbe költözött New York-i Magyar Kulturális Intézet nyitóprogramját.
Bartók halálának hatvanadik évfordulójáról tegnap több helyszínen is megemlékeztek: két órakor a Farkasréti temetőben felújított síremlékénél koncert keretében koszorúztak, itt Schneider Márta helyettes államtitkár és Bónis Ferenc zenetörténész méltatta a zeneszerzőt. A Bartók Béla Emlékház megújult hangversenytermében négy órakor tartottak hangversenyt Bartók-művekből, este fél nyolckor pedig a Művészetek Palotájában a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara adott koncertet Fischer Ádám vezényletével, amelyen a hatvan éve elhunyt zeneszerző 3. zongoraversenye és a Kékszakállú herceg vára hangzott el Ránki Dezső, Németh Judit és Polgár László közreműködésével.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.