Emléktábla-avatással és ünnepi konferenciával emlékezett tegnap a Kelet Népe első száma első kiadásának hetvenedik, a lapot alapító Barsi Dénes születésének századik évfordulójára a Magyar Írószövetség és Berettyóújfalu önkormányzata. A folyóirat irodalmi jelentőségéről Márkus Béla egyetemi docens szólt. Barsi Dénes költészetét Bakó Endre irodalomtörténész méltatta, az első számot kinyomtató Ács/Adler Józsefre Vitányi István országgyűlési képviselő emlékezett.
A városi könyvtár falán elhelyezett táblánál Jókai Anna író mondott avatóbeszédet, amelyben felhívta a figyelmet: tévedés volt a harmincas években és tévedés most is azt hinni, hogy a vidéken élő emberek nem érdeklődnek az irodalom, a közügyek, a szociális problémák iránt. Tévedés, amire rácáfolt a Barsi Dénes, Sinka István és Szabó Pál által Bihar sarkában kigondolt és útjára indított irodalmi folyóirat, és amire a tegnapi nap nagyszámú ünneplői is rácáfoltak. Az írónő emlékeztetett arra is, hogy azok a szociális gondok, amelyeknek a feltárására, őszinte bemutatására annak idején a Kelet Népe köré gyűlt írók vállalkoztak, nem kis részben ma is élők, s ezeket ma is ugyanúgy bűn szőnyeg alá söpörni.
A Kelet Népe kezdetektől vállalt céljai Móricz Zsigmond kezében kiteljesedtek: a benne publikálók – nemcsak a népi írók, de a nyugatosok közül olyan kiemelkedő alkotók, mint Kosztolányi is – addig soha nem tapasztalt nyíltsággal tárták fel az ország siralmas szociális állapotát.
A német média beszivárgott a magyar balos médiába