Mától egyházzenei fesztivál

Farkas Ferenc zeneszerző emlékének szentelik a szeptember 2–7-ig tartó egyházzenei fesztivált. A rendezvénysorozatot a Budavári Zeneművészeti Alapítvány szervezi azzal a céllal, hogy pótolja a magyar zeneélet hiányosságait, bemutassa elfeledett alkotók műveit, s magyar szerzőket új darabok komponálására inspiráljon.

2005. 09. 01. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Haláláig Farkas Ferenc volt a tizennégy éve évadnyitóként megrendezett fesztivál fővédnöke, akinek első egyházzenei szerzői estje és utolsó hangversenye is a Budavári Zeneművészeti Alapítványhoz kötődik. Ma, a nyitóesten a vízivárosi kapucinus templomban Farkas Ferenc Credója című szakrális oratórium csendül fel Kubik Anna, Pathó István, Gera Zoltán színművészek, Ardó Mária énekes és a Pro Camera vonósnégyes előadásában, Török Judit dramaturgjával.
Az esten a magyar szakrális népi és műköltészet, a szakrális népi dallamok és zeneművészet alkotnak egységet, különös tekintettel Farkas Ferenc zeneszerző életművére, így az oratóriumban elhangzik több Haydn-, Liszt-, Mosonyi-, Dohnányi- és Farkas-mű. A sorozat második, szeptember 4-i koncertjén, szintén a kapucinus templomban az egykori tanítványok tisztelegnek egy-egy művel Farkas Ferenc emléke előtt. Ennek keretében két ősbemutató lesz: Kocsár Miklós Notturno in memoriam Farkas Ferenc című darabját és Kurtág György Rilke gondolataira készített 1987-es, idén júniusban Franciaországban átdolgozott Schlusstück Farkas Ferenc emlékére című művét először hallhatja a közönség.
A záróestet az egyetemi templomban tartják, ekkor a Vaszy Viktor Énekkar és a Szegedi Szimfonikus Zenekar Gyüdi Sándor vezényletével Farkas és Vaszy egy-egy egyházi művét adja elő. A sorozat szerkesztője és művészeti vezetője, László Váradi Gyula zenetörténész és filmrendező elmondta: Farkas Ferenc a XX. század második felének legnagyobb szakmai tekintélye volt, életművében nyomon követhető, több mint ezeréves keresztény kötődéseink hogyan épülnek be műzenénkbe a népi szent énekeken keresztül. László Váradi Gyula hangsúlyozta: egy nemzet identitása csak a gyökereiből táplálkozhat, ezt is szeretnék kifejezésre juttatni a sorozat idei koncerttémáival, Farkas Ferenc életműve és a szeptember 4-i hangversenyen elhangzó művek ugyanis jól példázzák ezt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.