A Pilvax étteremben mutatták be tegnap Mario Alinei Ősi kapocs – a magyar–etruszk nyelvrokonság című, az Allprint Kiadónál megjelent könyvét. Az olasz tudós, az Utrechti Egyetem emeritus professzora a jelenleg elfogadott tudományos állásponttal vitatkozva új megvilágításba helyezi az etruszk nép Kárpát-medencéhez fűződő kapcsolatát, és különös kérdéseket vet fel a magyar őstörténettel kapcsolatban is.
A bemutatón Alinei elmondta: a jelenleg elfogadott állásponttal szemben – amely szerint az etruszkok voltak Itália autochton lakosai, akiknek városállamait a latinok hódították meg – ő úgy véli, a latinok voltak a terület lakói, és az etruszkok a hódítók, akik a Kárpát-medencéből indultak el Itáliába.
Tézisét arra alapozza, hogy bár az etruszkológusok egytől egyig elismerik, hogy a Villanova-kultúra (amely az etruszk kultúra alapja) feltehetőleg Kárpát-medencei eredetű, erre semmilyen magyarázatot nem tudnak adni. Alinei ezért úgy véli: az etruszk törzsek a Kárpát-medencéből érkeztek Itáliába.
Problémásabbnak tűnik azon felvetése, hogy velük együtt élhettek az ősmagyarok is – Alinei erre a hipotézisre főként nyelvtörténeti magyarázatot ad. Úgy véli, a magyar honfoglalás a jelenleg feltételezettnél régebbre, a Kr. e. III. évezredre datálható. A nyelvtörténeti kapcsolat meglétére szerinte bizonyíték, hogy mindkét nyelv agglutináló (ragozó) nyelv.
A jelenlévő Róna-Tas András, a Szegedi Tudományegyetem történészprofesszora elmondta: bár amit Alinei állít a magyar nyelv kialakulásával kapcsolatban, tényeken alapul, a kutatásoknál szét kell választani a nyelv és a nép fogalmát, továbbá a nyelvrokonság és a nyelvtípus sem ugyanaz; attól, hogy két nyelv agglutináló, még nem biztos, hogy rokon is.
A kronológiáról szólva úgy vélekedett: a török forrásokban pontos adatok vannak erre vonatkozóan, ezen túl tény, hogy míg a Kárpát-medencében Kr. e. 1700 körül jelent meg a bronzkori kultúra, ennek kialakulása Itáliában sokkal korábbra tehető, így nehéz bizonyítékot találni arra, hogy az etruszkok a Kárpát-medencéből indultak volna.
Alinei elmondta: mindezt nem vonja kétségbe, de úgy véli, az általa felvetett történelmi kérdésekkel érdemes foglalkozni, esetleg kutatni ebben az irányban is.
Merész tudományos kísérlet Alineitől
2005. 09. 05. 23:00
Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!
- Iratkozzon fel hírlevelünkre
- Csatlakozzon hozzánk Facebookon és Twitteren
- Kövesse csatornáinkat Instagrammon, Videán, YouTube-on és RSS-en
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!