Merész tudományos kísérlet Alineitől

Munkatársunktól
2005. 09. 05. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Pilvax étteremben mutatták be tegnap Mario Alinei Ősi kapocs – a magyar–etruszk nyelvrokonság című, az Allprint Kiadónál megjelent könyvét. Az olasz tudós, az Utrechti Egyetem emeritus professzora a jelenleg elfogadott tudományos állásponttal vitatkozva új megvilágításba helyezi az etruszk nép Kárpát-medencéhez fűződő kapcsolatát, és különös kérdéseket vet fel a magyar őstörténettel kapcsolatban is.
A bemutatón Alinei elmondta: a jelenleg elfogadott állásponttal szemben – amely szerint az etruszkok voltak Itália autochton lakosai, akiknek városállamait a latinok hódították meg – ő úgy véli, a latinok voltak a terület lakói, és az etruszkok a hódítók, akik a Kárpát-medencéből indultak el Itáliába.
Tézisét arra alapozza, hogy bár az etruszkológusok egytől egyig elismerik, hogy a Villanova-kultúra (amely az etruszk kultúra alapja) feltehetőleg Kárpát-medencei eredetű, erre semmilyen magyarázatot nem tudnak adni. Alinei ezért úgy véli: az etruszk törzsek a Kárpát-medencéből érkeztek Itáliába.
Problémásabbnak tűnik azon felvetése, hogy velük együtt élhettek az ősmagyarok is – Alinei erre a hipotézisre főként nyelvtörténeti magyarázatot ad. Úgy véli, a magyar honfoglalás a jelenleg feltételezettnél régebbre, a Kr. e. III. évezredre datálható. A nyelvtörténeti kapcsolat meglétére szerinte bizonyíték, hogy mindkét nyelv agglutináló (ragozó) nyelv.
A jelenlévő Róna-Tas András, a Szegedi Tudományegyetem történészprofesszora elmondta: bár amit Alinei állít a magyar nyelv kialakulásával kapcsolatban, tényeken alapul, a kutatásoknál szét kell választani a nyelv és a nép fogalmát, továbbá a nyelvrokonság és a nyelvtípus sem ugyanaz; attól, hogy két nyelv agglutináló, még nem biztos, hogy rokon is.
A kronológiáról szólva úgy vélekedett: a török forrásokban pontos adatok vannak erre vonatkozóan, ezen túl tény, hogy míg a Kárpát-medencében Kr. e. 1700 körül jelent meg a bronzkori kultúra, ennek kialakulása Itáliában sokkal korábbra tehető, így nehéz bizonyítékot találni arra, hogy az etruszkok a Kárpát-medencéből indultak volna.
Alinei elmondta: mindezt nem vonja kétségbe, de úgy véli, az általa felvetett történelmi kérdésekkel érdemes foglalkozni, esetleg kutatni ebben az irányban is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.