Emlékezés Erdély Széchenyijére

Az erdélyi és magyarországi szellemi élet számára ma is példakép lehet gróf Mikó Imre tevékenysége és munkássága – hangzott el azon a konferencián, amelyet az Erdély Széchenyijének tartott művelődéspolitikus, történész, mecénás születésének 200. évfordulója alkalmából rendezett a hét végén Kolozsváron az Erdélyi Múzeum Egyesület és az Erdélyi Református Egyházkerület.

2005. 10. 09. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tudomásul kell venni, hogy a lelki áldozat mindig magvetéssel jár, amely nélkül nem létezik gyümölcstermés. Gróf Mikó Imre élete és áldozata olyan magvetés volt, amelynek gyümölcse a mai nemzedék számára is tápot nyújt – jelentette ki Pap Géza, az Erdélyi Református Egyházkerület püspöke a kolozsvári református gimnáziumban rendezett Mikó-emlékünnepségen. A Vizi E. Szilveszter MTA-elnök fővédnökségével, gróf Mikó Imre születésének 200. évfordulója alkalmából tartott konferencián történészek, irodalomtörténészek, egyházi és közéleti személyiségek méltatták a református vallású államférfi életét, munkásságát. Egyed Ákos kolozsvári történész, az 1859-ben éppen Mikó Imre által alapított Erdélyi Múzeum Egyesület elnöke úgy vélte: míg a reformkort Széchenyi István, a forradalom időszakát Kossuth Lajos, a kiegyezését pedig Deák Ferenc működése alakította, a székelyföldi Zabolán született gróf a XIX. század közepének vált meghatározó alakjává. Egyed felhívta a figyelmet Mikónak az utókorra hagyott legfontosabb intelmére: kis nemzetnél kis hibák nagy bajok forrásai lehetnek. A szónokok kiemelték a gróf felbecsülhetetlen mecénási tevékenységét, megemlítve például, hogy kezdeményezésére alakult újjá 1853-ban az Erdélyi Gazdasági Egyesület, főgondnokként helyreállította az 1849-ben feldúlt nagyenyedi Bethlen-kollégiumot, a róla elnevezett sepsiszentgyörgyi Mikó-kollégiumnak pedig végrendeletében 60 ezer forintot hagyományozott. A kolozsvári magyar egyetem támogatása mellett ugyancsak nevéhez fűződik, hogy közlekedési minisztersége idején kiépült az erdélyi vasúthálózat.
A konferencián másik kései utódja, Tonk István, az egyházkerület főgondnoka Mikó egyházi tevékenységét, míg Pomogáts Béla irodalomtörténész a székely gróf irodalmi munkásságát méltatta.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.