E gy évtized a rendszerváltozás utáni Magyarországon az anyagi gondokkal küzdő kulturális intézmények életében mindenképpen nagy idő. A Fonónál különösen az, hiszen néhány éve csődöt jelentett, és az is kétséges volt, az akkori évadot be tudja-e fejezni. A másfél évvel ezelőtti igazgatóváltás kétségkívül megoldotta a problémákat, Hollókői Lajos stabilizálta az anyagi helyzetet, és a több tíz milliós adósság nagy részét már rendezte az intézmény. A lemezkiadás is újra beindult, ami különösen fontos, hiszen az Utolsó Óra és az Új Pátria sorozatok értékmentő anyagai hiánypótlók és nélkülözhetetlenek.
A hét végi születésnapi összejövetel azonban nem erről szólt. Önfeledt ünneplés volt, ami azért is jelentős, mert a Civil Rádió és a Fonó közönsége ilyen különleges pillanatokban ismerkedhetett meg egymással. A koncertek önmagukért beszéltek, Balogh Kálmán és együttese, a Gipsy Cimbalom Band volt talán a leginkább az érdeklődés középpontjában, az ő játékukban nem lehet hibát találni: érzékenység, virtuozitás, zenei humor, igazi élő Kárpát-medencei muzsika a világ minden pontján közérthető nyelven. A Vujicsics és a Söndörgő ezúttal nem egyszerre lépett színpadra, így az este első és második felében is örvendhettek a szerb muzsika rajongói. A még gyermek Eredics Salamon hihetetlenül precíz és világraszólóan virtuóz furulyajátékát többször kiemeltük már, azonban ezúttal sem mehetünk el mellette, természetesen szűnni nem akaró, hatalmas taps honorálta. Szalóki Ági ezúttal másik arcát mutatta meg, dzsesszkísérettel énekelt. A Makám és Bognár Szilvia műsora az igényes világzenét képviselte, s Krulik Zoltán szerzeményei most is sokakat vonzottak. A zenekar minden tagja remek zenész, de most a hegedűst, Krulik Esztert emelném ki, aki az utóbbi időben sokat volt külföldön, és ezért nem mindig lépett fel a zenekarral: éneke és hegedűjátéka is átütő erejű volt. A programot két táncházas zenekar zárta, a Fonó és a Téka, s bár a csúszás miatt részben egy időben muzsikáltak két külön teremben, azok fájdalmára, akik mindkét együttesre kíváncsiak voltak, a záró táncház végére már közösen szórakoztatták a közönséget.
Tíz év az első kerek jubileum, de nem csak ez közös a Civil Rádióban és a Fonóban. Úgy tűnt, zenei ízlésben sem nagyon különbözik a kettő, hiszen mindkettő közönsége egyformán élvezte a muzsikát.
Reméljük, mindketten még nagyon sok közös jubileumot ünnepelhetnek együtt.
Megfosztották mandátumától Fekete-Győr Andrást