Szégyenhangverseny

Kicsit késve érkezünk, de így sem maradunk le semmiről. A szombaton nyolc órára hirdetett Koncert a köztársaságért technikai problémák miatt csak háromnegyed kilenc körül kezdődik. Jó, ha százötvenen álldogálnak a Clark Ádám téren, pedig az eső is elállt.

2005. 10. 23. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Lezárták a Lánchidat, az alagutat, a teljes környéket, még a bicikliseket is megállítják, pedig ennyi embertől ők aztán igazán elférnének (a 86-os busz a Moszkva téren át járt, szombat este egész Bel-Budán közlekedési káosz volt. a szerk. megj.) Jó pár család is kilátogatott, kisgyermekekkel, ők különösen mérgesek, hogy ekkora a csúszás, több gyermek az apja nyakába mászik álmosan, jelezve, hogy eljött a lefekvés ideje. Emiatt néhányan még az elhúzódó mikrofonpróbák alatt hazamennek.
A hosszas előkészületek alatt azon tűnődünk, miért szorul rá a „köztársaság” e rendezvény szellemi-erkölcsi támogatására, vajon honnan a hangzatos elnevezés: „Koncert a köztársaságért”? Az MSZP egyik kampányjelszava került akkora lendületbe, hogy idáig jutott, avagy a jellegzetes gyurcsányi szófordulat volt a névadó? Az is nagy kérdés marad, 1956 és a köztársaság kikiáltásának emléke előtt, az előestén miért egy ilyen szervezetlen, alig hirdetett, a fellépőkkel és a közönséggel szemben egyaránt méltatlan ingyenkoncert tiszteleg, az állami ünnepségek közé sorolva.
Amikor aztán végre felcsendül az első Ghymes-szám, arról is meggyőződhetünk, hiába kísérleteztek annyit a hangosítás beállításával, nem sokat ért, az arányok borzalmasak, a zenészeken is látszik-hallatszik, nem jól hallják egymást. A dob erőszakosan hangos, szinte mindent elnyom, a furulya alig hallatszik, Varga Bori énekszólamából egy-egy foszlány jut csak el a közönséghez a két Szarka testvér túlhangosított mikrofonjától, Szarka Tamás idegesen mutogat, magyaráz a hangmérnöknek. Nagyjából ez az első két szám lényege. Kilenc körül aztán belelendülnek, a szokásos Ghymes-számok szólnak, a hangosítás minősége is javul, a távolabbra elszűrődő hangok odavonzzák a járókelőket, így nagyjából három-négyszázra duzzad a hallgatóság. Elég nagy szégyen ez, de egyértelműen nem a Ghymes hibája. A többség csak erre járt, a koncertről nem is tudott, csak a legelszántabb rajongók értesültek róla az együttes honlapjáról. Plakátot még a környéken sem találunk.
A Ghymes után a Unique és a Heaven Street Seven következik, a kisgyerekes családok többsége ezt azonban már nem várja meg. A környéken egyetlen sörcsap sincs, meleg teát, de még ásványvizet sem lehet kapni, az újabb mikrofonpróbák elől jó páran behúzódnak a környék kocsmáiba, a közönség száma ismét megcsappan. A Hooligans fellépését már csak kétszáz mindenre elszánt, didergő rajongó várja meg, viszonylag rövid műsoruk után pedig a NOX következik. Ekkor már alig vannak a téren, hangulat addig sem volt igazán, a Hooligans alatt viszont sokan hazamentek, lehangoló, ahogy kong az ürességtől a környék. A NOX sem tudja lázba hozni a hallgatóságot, így mi is otthagyjuk a rendezvényt.
Az ünnep előestéjén a forradalom és a köztársaság eszméjének áldozataira gondolva az egészről csak egy szó jut eszünkbe: szégyen.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.