Bozókiék Tengertánca

Tengertánc címmel az élő népi kultúráért hirdetett programot a kormány. A könnyűzene támogatására létrehozott PANKKK módjára megteremtett pályázati rendszer elsősorban a kisebb helyi alkotóközösségeket kívánja támogatni. A keretösszeg 175 millió forint, ez azonban nem emeli a népművészeti ágakra szánt keretösszeget, csupán azon belül csoportosítják át az erre szánt pénzt.

2005. 11. 30. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Új programot indít útjára a kormány a jövő év elején: a Tengertánc elnevezésű, 175 millió forint keretösszegű pályázati rendszerrel az élő népi kultúrát kívánja támogatni – jelentette be tegnap Gyurcsány Ferenc és Bozóki András. A Tengertánc bemutatásán a miniszterelnök elmondta: a PANKKK kidolgozása alatt vetődött fel a javaslat egy ahhoz hasonló, népi kultúrát támogató programra.
A részleteket Bozóki András ismertette, aki elmondta: négy területen hirdetik meg a pályázatot, amellyel a helyi alkotóközösségeket, a tájházak infrastruktúráját, a szakmai promóciót, valamint a gyűjtések és a kutatások eredményeinek széles körű közzétételét támogatják. A pályázatot a jövő évi költségvetési törvény elfogadását követően írják ki, s várhatóan már februárban eredményt hirdetnek.
Lapunk kérdésére Bozóki András kifejtette: nem nő a népművészeti tevékenységek támogatása, a kulturális tárca költségvetése a tavalyi szinten marad, ezen belül indítanak új programokat többek között a jövőre lefutó Közkincs program helyett.
A program szakmai kidolgozásában számos népművészeti egyesület részt vett, többek között a Táncház Egyesület, a Népművészeti Egyesületek Szövetsége és a Hagyományok Háza. Az intézmények és az alkotóközösségek bizakodásuk mellett félelmeiknek is hangot adtak. – Nagyon remélem, hogy ez nem kampányfogás, az elmúlt három év alatt nem voltunk a kormányzat kedvenc gyermekei – mondta Novák Ferenc Kossuth-díjas koreográfus, aki egyúttal azt is indítványozta, törvényi úton védjék a népművészet és a művészetoktatás támogatását, hogy az ne függhessen az aktuális kormányoktól.
Sajnálatosnak tartja a Fidesz, hogy a népi kultúrára szánt külön összeggel együtt sem több a támogatás, mint amit eddig erre a területre fordítottak. Előfordulhat, hogy a szocialista kormány ténykedésének következtében végül a népi kultúra támogatásának egyenlege is mínuszos lesz jövőre – tudtuk meg. Bár a kulturális kormányzat a népművészetre szánt összeg növeléséről tartott tegnap sajtótájékoztatót, úgy tűnik, hogy a bejelentés csak a szocialisták lelkiismeretét nyugtatja meg, de nem nyugtathatja meg a népi kultúra ügyéért aggódókat – nyilatkozta lapunknak Halász János. A kulturális bizottság fideszes alelnöke elmondta: az idei évi költségvetésben a Hagyományok Háza támogatására szánt 728 millióval szemben jövőre csak 687 milliót terveznek; így az intézménynek a támogatás 40 millió forintos csökkentésével kell számolnia.
2005-ben a kulturális minisztérium közművelődési főosztálya szakosztályi feladatokra 80 milliót fordíthatott, amiből népművészeti fesztiválokat is támogattak. Ugyanezen célokra 2006-ban nulla forintot terveznek; ebben az esetben tehát 80 millió forintos csökkenéssel kell számolnunk.
Halász leszögezte: míg az előző esztendőkben a csángó magyarok támogatására évi 100 millió forintos keret állt rendelkezésre, amelynek jelentős részét kulturális célú rendezvények, kiadványok támogatására fordították, addig 2006-ra a szocialista kormány a Külügyminisztérium fejezetében mindössze 56 millió forintot tervez a csángó ügy támogatására. Halász szerint a szocialisták csak a fenti három területen mintegy 180 millió forintot vesznek el 2006-ban a népi kultúrára szánt támogatásokból, ám közben úgy tesznek, mintha pluszforrásokat adnának e területnek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.