Több tucat alkotónak otthont nyújtó állandó művésztelep már a hetvenes évek eleje óta van Debrecenben, ám olyat, ahol rendszeresen megfordulnak a világ legkülönbözőbb tájain élő neves grafikusok és festők, eddig nem sikerült megszervezni. Pedig az ötlet nem új, Székelyhidi Ágoston Alföldben publikált tanulmánya szerint Hollósy Simon már a millennium idején is felvetette: jó helyen lenne a Hortobágy szélén egy nemzetközi művésztelep. A gondolat azonban nem hullott termékeny talajra, a város akkori vezetői elvetették, így aztán Hollóssy tovább ment keletre, és Nagybányán alapította meg a nagy hírű képzőművészeti műhelyt. Ezt a hibát, ha kicsit megkésve is, szeretné most kijavítani Debrecen.
A művésztelep gondolata öt éve vetődött fel újra, néhány hónapja pedig az érdemi munka is kezdetét vette. A helyi grafikusokat tömörítő Ajtósi Dürer Egyesület képviseletében Tamus István, a festők közül pedig Bényi Árpád karolta fel leginkább a művésztelep ügyét, és Perneczky Géza művészettörténésszel együttműködve egy izgalmas, szellemi pezsgést ígérő koncepciót vázoltak fel. A művésztelep vendégeit szeretnék megismertetni az Egert, a Felső-Tisza vidékét, valamint Debrecent és a Hortobágyot magába foglaló nagy régióval, szimpóziumokra, nemzetközi hírű előadókat felvonultató kurzusokra készülnek. A művésztelephez a debreceni alkotók megítélése szerint elengedhetetlen feltétel, hogy a külföldi alkotók kiállítás formájában is bemutatkozhassanak. Mindez előadói díjakkal, programszervezéssel, ellátással együtt jelentős forrásokat igényel, de ebben is komoly előrelépés tapasztalható Debrecenben. A kezdeményezésre ugyanis kétmillió forintot gyűjtött össze jótékonysági bálján a Porkoláb Gyöngyi vezette Debreceni Kőr Dáma Egyesület, ami Tamus István szerint azt jelzi, hogy több eredménytelen próbálkozás után végre sikerült felkelteni a helyi mecenatúra figyelmét a modern képzőművészetek iránt.
Turi Gábor úgy véli, a művésztelepen születő képek folyamatos vérfrissítést jelenthetnek a rövidesen megnyíló Modern Művészetek Múzeumának, aminek gerincét valószínűleg a több mint kétezer darabból álló Antal-Lusztig-gyűjtemény fogja alkotni. A meghívott alkotók összetétele jelzi, hogy a szervezők egyensúlyra törekszenek, szeretnék, ha a hazai és külföldi, hagyományos és XXI. századi technikákat alkalmazó irányzatok egyaránt teret kapnának és kölcsönösen megtermékenyítenék egymást.
Mutatjuk, mit kell tennie annak a szerencsésnek, aki megnyerte a hatos lottó főnyereményét