Fazioli hangszert avatnak

Egy új, Fazioli 308-as hangversenyzongorával bővült a Művészetek Palotája egyedülálló hangszerparkja. Az olasz zongoramárka annak ellenére világhírű, hogy mindössze 1980-ban mutatták be az első hangszert. Az ünnepélyes átadáson Bogányi Gergely zongorázik, és jelen lesz Paolo Fazioli, a hangszer megálmodója, a sacilei Fazioli zongoragyár igazgatója, valamint Kárászy Szilvia, a magyarországi Fazioli-fesztivál igazgatója.

2006. 01. 30. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Először a frankfurti zenei vásáron találkoztam a Fazioli zongorákkal még 1995-ben, amikor a harangjátékomhoz kerestem digitális zongorát. Betévedtem a hangversenyzongorák termébe, s egyszer csak elérkeztem egy Fazioli zongorához. Olyan varázslatos élményt nyújtott a hangzavar ellenére, csodálatosan finom, rezdülékeny és érzékeny volt, hogy ott ragadtam. Egy idő után megállt mögöttem Paolo Fazioli, és megkérdezte, honnan jövök. Nagyon örült, amikor megtudta, hogy Magyarországról, mert itteni ismeretsége akkoriban még nem volt. Egy kicsit elbeszélgettünk, ezzel kezdődött el az egész történet – mondja Kárászy Szilvia. – Eltelt néhány év, amikor Hauser Adrienn zongoraművész-barátnőm felhívott, hogy talált Tiszadobon egy csodálatos kastélyt, és megálmodott oda egy nyári zongorafesztivált. Ekkor jutott eszembe, hogy én pedig találtam egy csodálatos hangszert, így vettük fel a kapcsolatot Fazioli úrral, akit meglátogattunk a sacilei hangszergyárában. Kölcsön is adott egy zongorát, amit így aztán először Tiszadobon hallhatott a magyar közönség 1998-ban – folytatja a történetet Kárászy Szilvia. Miután pedig a hangszer hosszabb ideig Magyarországon maradhatott, megszületett a Fazioli-fesztivál ötlete, amelyet még akkor nyáron sikerült megszervezni. A koncertsorozat, amelyen nagy magyar művészek léptek fel, többek között Bogányi Gergely, Ránki Dezső és Klukon Edit, Várjon Dénes, Hauser Adrienn, valamint az ötletadó Kárászy Szilvia, hatalmas sikert aratott, ezért az azt követő években Kárászy újra megrendezte a találkozót, amely 2001-től a tavaszi fesztivál részévé vált.
Mivel Paolo Fazioli időközben felépítette saját hangversenytermét Sacilében, amely 2005 áprilisában meg is nyílt, a Fazioli-fesztivál hazaköltözött, olyan értelemben, hogy most már ez az igazi helyszíne, ahol ugyan nem fesztiválként, hanem folyamatos koncertsorozatként működik, amelyen rangosabbnál rangosabb művészek lépnek fel. Itthon pedig a csodálatos hangszer a mai nappal minden zongorista számára elérhetővé válik az év minden napján a Művészetek Palotájában.
A Fazioli hangszereket a zongorák Stradivarijának is nevezik. A Fazioli zongorák egyenként, kézzel készülnek egy forradalmian új gyártási technológia alapján, amelynek egyik különlegessége az alapanyaga, a hangszerek faváza ugyanis abból a lucfenyőfajtából áll, amelyből Stradivari készítette azóta is utolérhetetlen hangú mesterhegedűit. Fazioli a hetvenes években kezdett tervezéssel foglalkozni, s az első hangszert 1980-ban mutatták be a közönségnek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.