Ünnepel az egész világ, különösen Európa, s ez nem is meglepő, hiszen Mozart minden idők legnépszerűbb, legjátszottabb zeneszerzője. A kereken 250 éve Salzburgban született, kiskorában csodagyereknek tartott zseni a klasszikus zenetörténet egyik legnagyobb komponistája, aki rövid élete alatt – nem volt még harminchat éves sem, amikor meghalt – szinte minden műfajban bizonyított, a kamarazenétől kezdve a szimfóniákon, versenyműveken át egészen az egyházi zenéig és az operákig. A Művészetek Palotájában a születésnap alkalmából háromnapos eseménysorozat kezdődik: Mozart és Magyarország címmel nyílik kiállítás ma este hat órakor, a zeneszerző születésének kétszázötvenedik évfordulóján az intézmény előcsarnokában. A tárlatot két fő téma köré rendezték: az egyik, a zeneszerző két operájának, a Don Giovanninak és A varázsfuvolának korabeli magyarországi bemutatóját, valamint annak fogadtatását mutatja be metszetek és kottamásolatok segítségével, míg a másik, Mozartnak a magyar előadóművészekre és zeneszerzőkre, mindenekelőtt Lisztre gyakorolt hatását próbálja illusztrálni. A nemzetközi zenei vérkeringésbe bekapcsolódó Budapestnek az ünnepi koncertek kapcsán sincs szégyenkeznivalója, ma este ugyanis a Nemzeti Hangversenyteremben az élvonalba tartozó Camerata Salzburg ad hangversenyt Sir Roger Norrington vezényletével. A programsorozat a hétvégén folytatódik, szombaton a Fiatalok Mozart-fóruma, a Családi Mozart-muzsika és a Mozart imádása – farsangi körmenet kínál interaktív szórakozást, s ezeken kívül holnap este két előadás is lesz: a Nemzeti Hangversenyteremben Un dramma mozartiano címmel Bátori Éva énekesnő főszereplésével hangzik el egy összeállítás a zeneszerző színpadi műveiből, a Fesztiválszínház pedig a Szegedi Kortárs Balett Una commedia mozartiana című műsorán keresztül Mozart-zeneművek segítségével a komponista életét foglalja össze. Vasárnap napközben Játékos Mozart-operakalauzzal várja a Művészetek Palotája az érdeklődőket.
Az operaház ma este a Don Giovannival emlékezik a zeneszerzőre, a Zeneakadémián pedig Vásáry Tamás vezényletével a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara muzsikál Szabadi Vilmos hegedűművész közreműködésével. A Mozart-megemlékezések sora hazánkban sem ér véget a születésnappal, a tavaszi fesztivál például kiemelten kezeli az évfordulót. Számos Mozart-program közül válogathatunk: többek között a Royal Philharmonic Orchestra fesztiválzáró koncertjén szólal meg a Figaro házasságának nyitánya a Kongresszusi Központban, de elhangzik Mozart összes vonósnégyese is összesen hat estén hat különböző kvartett előadásában, továbbá lesz Mozart-maraton a Figaro házasságával, a Cosi fan tuttéval és a Don Giovannival, s ezenkívül a lausanne-i Béjart Ballet Mozart- és Queen-zenére koreografált Ballet for Life című előadása, a Budapesti Operettszínház Mozart! című musicalje és a Petőfi Irodalmi Múzeum Mozartiada elnevezésű programja várja a Mozart-rajongókat. Az m1 is ünnepel: ma számos világcsatorna mellett az MTV is bekapcsolódik az Európai Műsorszórók Szövetségének (EBU) 24 órás, a születésnap alkalmából Mozart előtt tisztelgő nemzetközi televíziós közvetítésébe, amelyet saját Mozart-műsoraival egészít ki.
A tánctanárok is szeretik. A bécsi keringőt választotta az idei Mozart-év táncának a Németországi Tánctanárok Egyesülete. Döntésükkel azt akarták megmutatni, hogy nemcsak a modern táncok iránt elkötelezettek, hanem a klasszikusok iránt is. A németek túlnyomó többsége számára egyébként Wolfgang Amadeus Mozart jelentősebb a mai popsztároknál, a Forsa közvélemény-kutató intézet felmérése szerint a megkérdezett ezer fő 84 százalékának ez a véleménye. (MTI)