Játékfilmek előválogatás nélkül

A szervezők szerint lehet, hogy megdől a tavalyi filmszemle 48 ezres nézőrekordja – a hétfő esti bombariadó ellenére, amely miatt az aznap esti vetítések keddre csúsztak. A bombariadó miatt elmaradt a játékfilmes zsűri nyilvános vitája, a dokumentumfilmes zsűriét kedden délelőtt azonban már megtartották. Az idén a szervezők átalakították a díjak rendszerét is: néhányat összevontak, s újabbak is születtek, nem titkoltan pénzügyi okokból.

Nedbál Miklós
2006. 02. 08. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az idei szemlén a nagyjátékfilmes zsűrinek Szász János rendező és Balog Gábor operatőr mellett három külföldi tagja volt: Dimitri Eipides, több fesztivál szervezője, az Európai Filmakadémia tagja, Mike Goodridge kritikus, aki több fesztiválnak volt már zsűritagja, és Manuel Grosso Galván, aki 2004 óta a Sevillai Filmfesztivál igazgatója. Janisch Attila, a Filmszemle Tanács elnöke korábban lapunknak elmondta, a külföldi zsűritagok részvételével nyitottabbá szerették volna tenni a mustrát. A szervezők olyan embereket igyekeztek választani, akik valamenynyire ismerik a magyar filmeket, jártak itt korábban, vagy saját eszközeikkel tettek a magyar film ismertebbé tételéért.
Az idén 24 nagyjátékfilm került versenybe, előzsűri nem volt, az alkotók dönthetnek arról, hogy a versenybe, illetve az információs blokkba nevezik-e alkotásukat. Nem kötelező tehát a versenyben szerepelni. Jancsó Miklós se ebbe a kategóriába adta a korábbi szemlén a filmjeit, állítólag azért, hogy átadja a lehetőségeket fiatalabb alkotóknak. Az információs blokkba való nevezésnek az oka lehet az is, hogy a filmet a szemle előtt már bemutatták, így sokat foglalkoztak vele, de az is, hogy az alkotók tartanak a megméretéstől. A versenyfilmek közé automatikusan bekerülnek a 35 mm-re készült, illetve az államilag támogatott – azaz valamilyen kuratórium előtt már korábban járt – alkotások, mint Kozma Ilona, a szervezőbizottság elnöke mondja, azért, hogy legalább itt láthatók legyenel a közpénzből készült művek. Ezért került versenybe végül a videóra készült A gyertyák csonkig égnek, illetve a Stammbuch című film. „Nem csak 35 mm-es filmmel lehet ide nevezni, sok olyan alkotó is jelentkezett, akiknek filmjei videóra készültek, de ha ezek is bekerültek volna, kezelhetetlenné vált volna a verseny. Ezért döntöttünk úgy, hogy végül a versenybe, mivel előzsűri nem volt, az államilag is támogatott, illetve a 35 mm-re készült filmek kerüljenek be” – mondja Kozma Ilona. A Kulcsár és a haverok című film végül a dokumentumfilmek közt az információs blokkban szerepel, bár a filmet az alkotók a játékfilmek közé nevezték. „Sokan rosszul határozzák meg a benevezett filmjük műfaját, kisjátékfilmek közé neveznek dokumentumfilmmel vagy éppen a játékfilmek közé kisjátékfilmmel, amely nem éri el az egy órát. Jelen esetben dokumentumfilmet neveztek a nagyjátékfilmek közé, ezért nem került ide, mire azonban ez kiderült, a dokumentumfilmes előzsűri viszont döntött, mely filmek kerüljenek versenybe” – mondja Kozma Ilona.
Az idei zsűri több tagja is azt nyilatkozta lapunknak, hogy sok a versenyben szereplő 24 film. Mike Goodridge szerint „előválogatásra lett volna szükség a versenyfilmeknél. Nem biztos, hogy a közönségfilmnek nevezett alkotásoknak ezen zsűri elé kellett volna kerülniük” – mondja a filmkritikus. Dimitri Eipides, a játékfilmes zsűri elnöke szerint „nagyon nehéz akármilyen zsűrinek pár nap alatt 24 filmet felelősséggel megtekinteni, jegyzetelni, vitázni. Minden jobban működne, ha előzsűri lenne, s jóval kevesebb film kerülne versenybe, illetve a programban külön szekciók is szerepelnének” – véli Eipides.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.