Moldva és Gyimes

T Á N C H Á Z Tizedik alkalommal rendezi meg a csángó bált a Kisebbségekért – Pro Minoritate Alapítvány és a Moldvahon Csángó Kulturális Egyesület holnap hét órától a Petőfi Csarnokban. Az eseményen színpadi műsorral és kiállításokkal mutatják be a moldvai és a gyimesi magyarság kultúrkincsét, amelyet a hajnalig tartó táncházban a közönség közelebbről is megismerhet.

2006. 02. 17. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kettős céllal hozták létre tíz évvel ezelőtt a farsangi időszak egyik legkiemelkedőbb népzenei-néptáncos eseményét, a csángó bált: egyrészt szórakoztató formában szerették volna bemutatni a moldvai és a gyimesi magyarok rendkívül gazdag kultúrkincsét, másrészt fel akarták hívni a figyelmet azokra a kedvezőtlen politikai, társadalmi és gazdasági folyamatokra, amelyek alapjaiban fenyegetik a csángóság magyarként való megmaradását, felemelkedését. Az eredmény nem maradt el. Természetesen az, hogy azóta Moldva több falujában beindulhatott a magyar nyelv oktatása, s már a nemzetközi közvélemény is figyelemmel kíséri a magyarságnak ezt a nehéz sorsú kisebbségét, elsősorban nem a csángó báloknak köszönhető, de abban kétségkívül nagy szerepet játszott ez a kezdeményezés, hogy a kommunizmus-szocializmus alatti elhallgatás csöndje szűnni kezdett, s már alig akad olyan, aki ne hallott volna a csángókról.
A csángó bálon a népművészet minden területe megjelenik. A viseletek, a fotók a tájat, a mindennapokat is megmutatják, és textil- és kerámiaművészet is megjelenik. A színpadra hagyományőrzők lépnek, de a bál ennél is többet ígér: ez a Budapesten élő csángóság nagy találkozója.
A fellépők garantálják a hitelességet és a művészi értéket: hagyományőrzők érkeznek Klézséből, Külsőrekecsinből, Pusztinából, Somoskából, Gyimesbükkről, Setétpatakáról és Zajzonból, s színpadon láthatjuk többek között Berecz Andrást, Bogdan Toadert és Antim Ioant, László Erzsébetet, Legedi László Istvánt, Nyisztor Ilonát, Paun Vasilét, Petrás Máriát, Tímár Viktort és Tímár Jánost, Zerkula Jánost, a Dresch Quartetet, a Somos, a Szigony, a Tatros és a Zurgó Együttest. A bál értékmentés, figyelemfelkeltés és mulatság egyszerre; seregszemle a csángó kultúra közvetítőinek legnagyobbjaival.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.