Nincs Pusztina békerítve

Tizedik alkalommal rendezték meg a csángó bált a Petőfi Csarnokban, a rendezvény már jócskán kinőtte a helyszínt, jóformán egymást taposták az emberek, a nagy tömegben szinte mozdulni sem lehetett. A csángó bálok története szorosan összefonódott a moldvai magyarokért tett erőfeszítésekkel, amelyek eredményeképpen egyre többen ismerik el nemzetközi szinten is a csángóságot mint önálló romániai etnikumot, magyar kisebbséget.

2006. 02. 20. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ma már tizenhárom faluban több mint ezer moldvai csángó gyermek tanulja a magyar nyelvet az elmúlt tíz év törekvéseinek köszönhetően. Ennek ellenére a kudarcokról is beszélni kell: a mai napig nincs Moldvában anyanyelvi istentisztelet; Kallós Zoltán visszautasította a kulturális minisztérium neki ítélt csángódíját, döntését azzal indokolva, hogy most nem a kitüntetések a fontosak, hanem jól átgondolt támogatási stratégiára lenne szükség. Továbbá meg kell említenünk a december 5-i népszavazást, és mindazt, amit ezzel kapcsolatban azóta magunkban hordozunk – többek között erről beszélt megnyitóbeszédében Sógor Csaba. Az RMDSZ-es szenátor utalt arra: Romániában bármely idegen állampolgárságú egyén, aki magát románnak vallja, származásának igazolása nélkül folyamodhat román állampolgárságért, s egyben azt is hangsúlyozta, nem a politikusok, jogászok és tudósok feladata megmondani, ki a magyar, hanem ezt ki-ki döntse el maga. Benke Pál, a Moldvai Csángó Magyarok Szövetségének alelnöke csángó közmondással jellemezte az elmúlt tíz évet: rosszat könnyen kapsz, de nehezen szaladsz el tőle, s a jó most van itt, és most van túl.
A színpadi műsor folytatta az elmúlt évek hagyományát, és elsősorban a gyimesi és moldvai csángó népszokásokat ismertette, rengeteg hagyományőrzővel, énekesekkel, muzsikusokkal, és az anyaországi táncházas élet színe-javával. A hajnalig tartó táncházak mellett egy kisebb teremben már délután gyermektáncház volt, a műsor után pedig a Dresch Quartet koncertjét, valamint a Nincs Pusztina békerítve című lemez bemutatóját hallgathatta meg a közönség.
A csángó bálon levetítették Vitézy Zsófia Made in Romania című filmjét is, amely nagy visszhangot váltott ki Romániában, miután bemutatták a hónap elején az Európai Parlamentben. A dokumentumfilmben moldvai gyermekek beszélnek magyarságukról, a csángósorsról, a magyaroktatásról és saját céljaikról.
Három kiállítás is nyílt: a 2003-ban elhunyt Nagy Miklós fotói inkább a gyimesi–moldvai élet hangulatát idézték meg, míg a használati tárgyak a néprajzi tudást bővítették, Petrás Mária keramikus művei pedig a csángó kultúrából táplálkozó művészetet jelenítették meg.
A tízéves bál eredménye, hogy divatba hozta a csángótémát – nyilatkozta lapunknak Németh Zsolt, aki szerint tűrhetetlen, hogy a moldvai népcsoportot idén mindössze negyvenhatmillió forinttal támogatja a magyar állam. Ez is változásért kiált – jegyezte meg az Országgyűlés külügyi bizottságának fideszes elnöke. Németh Zsolt szerint az az egyik leglényegesebb kérdés, hogy a kisebbségvédelem terén az Európai Unió felismeri-e, hogy a megoldáshoz az autonómián keresztül vezet az út.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.