Recsk: könyv a kényszermunkatáborról

A Magyar Művészeti Akadémián mutatták be csütörtökön Böszörményi Géza Recsk című könyvének második, bővített kiadását. A történelmi tudatból törölt munkatáborról és a kutatómunka szükségességéről Gyarmathy Lívia és Kiczenkó Judit szerkesztő, valamint M. Kiss Sándor és Bank Barbara történész beszélt. A bemutatón egykori recski elítéltek is részt vettek.

Muray Gábor
2006. 02. 18. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mezey Katalin, a Széphalom Könyvműhely vezetője kiemelte: a Recsk nem mindennapi könyv; a történelem homályban maradt részét tárja fel. A közelmúltban elhunyt filmművész, Böszörményi Géza húszévesen járta meg a munkatábort, összegyűjtött dokumentumait könyv formájában először a rendszerváltozáskor adta közre. Az újraszerkesztett, kibővített kiadást azonban már nem élhette meg. Böszörményi alkotótársa és felesége, Gyarmathy Lívia leszögezte, „sem az – azonos című – film, sem a könyv nem vállalkozott arra, hogy ítéletet mondjon bárkiről is, még azokról sem, akik a legkegyetlenebb dolgokat elkövették”. Hozzátette: Recsk nem bocsánatos bűn, egy szisztematikus gyilkosságsorozat eredménye.
A könyvet szerkesztő Kiczenkó Judit fontos elemként említette, hogy Jónás Pál volt rab, közgazdász teljesen egyenes következtetést vont a Magyarországon most és akkor, valamint 1948 után végbement folyamatok között. – Rendkívül megrendítő emberi sorsokról olvastam – tette hozzá a szerkesztő –, és úgy gondolom, a Recsk című könyv bizonyos részeit igenis be lehetne vezetni iskolai tananyagnak.
M. Kiss Sándor történész hangsúlyozta: Recsk célja az ellenfél gondolkodóinak elhallgattatása, valamint az ország különböző helyein feltűnő „kovászok”, hangadók és – a félelem fenntartása érdekében – ártatlanok eltüntetése volt. Így rejthette el Recsk az ellenzék esszenciáját. A történész szerint sokan megtörhetetlenek voltak: a háború alatt a nácizmus, utána a kommunisták ellen küzdöttek, megjárták Recsket, aztán feltűntek ’56-ban, és ha erejük engedte, ’89-ben is.
Az előadók és a hozzászólók egyetértettek abban, hogy a Recsket megjártak tragédiáját, a kommunisták gyilkosságait be kell emelni a köztudatba, hogy – mint Gyarmathy Lívia fogalmazott – Recsk tovább éljen a szívekben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.