Virtuális milliárdok szimfóniája

2006. 02. 15. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Félreértésekre adhat okot a kulturális tárca zenekari támogatásokról szóló megfogalmazása – mondta lapunknak Popa Péter. A Magyar Szimfonikus Zenekarok Szövetségének elnöke rávilágított arra a tényre, hogy a helyi önkormányzatok által fenntartott hivatásos zenekarok és énekkarok támogatásukat tizennégy éve a Belügyminisztérium keretéből kapják, nem pedig a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériumától, amely csupán az összeg pályáztatását és szétosztását felügyeli. A most kiosztandó 1,01 milliárd forint, amely a tavalyi összeghez képest minimálisan csökkent, nem a kulturális minisztérium keretébe tartozik, így nem számítható bele Bozóki András hétfőn bejelentett, 3,5 milliárdos zenekari támogatásába.
Popa Péter kifejtette: a másik komoly félreértést az adja, hogy a regionális filharmóniai kht.-k támogatását is a zenekarokhoz sorolták, holott ezek koncertszervezők és nem zenei együttesek, továbbá nem csak együttesek fellépését szervezik. Így a nekik ítélt 220 millió forint sem lehet része az említett 3,5 milliárdnak. A Talentum Rajkó Zenekar például elnyerte a Nemzeti ifjúsági zenekar címet, és csak 25 millió forintot kap. Ezzel kapcsolatban a Magyar Szimfonikus Zenekarok Szövetségének elnöke hangsúlyozta: nem érti, hogyan sorolható a klasszikus zenekarok közé az említett együttes, s egyben utalt arra, hogy mostanában érthetetlen módon összemossák a határt a műfajok között. A Budapesti Kamaraopera sem zenekar a hagyományos értelemben, így a nekik adott 18 millió forintot is külön kategóriába kellett volna sorolni. A kulturális miniszter által bejelentett hangzatos 3,5 milliárd részét képezi a tárca felsorolásában a Nemzeti Filharmonikus Zenekar, Énekkar és Kottatárnak ítélt 1,65 milliárd forint, amely azonban semmiképpen nem nevezhető támogatásnak, hiszen ez az összeg a kht. költségvetésének a fedezésére, tehát fenntartásra szolgál.
A zenekari kiegészítő támogatásként adott konszolidációs keret összege az idén 141 millió forint. A tárca azzal érvel, hogy ez jóval több, mint a tavalyi 94,6 millió forint, ez az összeg azonban meg sem közelíti a 2004-es 225 milliót. Popa Péter azt sem érti, milyen szempontok alapján osztották szét az úgynevezett konszolidációs keretet, amelyről tavaly áprilisban még azt mondták, az idén egyáltalán nem is lesz. A Magyar Szimfonikus Zenekarok Szövetségét 2004-ben megkereste a minisztérium, hogy dolgozzon ki egy elosztási szisztémát. A javaslat egy kritériumrendszer megalkotására vonatkozott, amely segítségével összehasonlítható paraméterek alapján lehet dönteni. Popa Péter sajnálatosnak tartja, hogy csupán a BM-keretet érintő támogatás szétosztásánál szándékozik a tárca a kritériumrendszert a jövőben bevezetni, továbbá azt, hogy a kiegészítő támogatás odaítéléséhez ismét nem vették igénybe a legnagyobb hivatásos zenekari szakmai szervezet, a Magyar Szimfonikus Zenekarok Szövetsége segítségét.
Mindezeket összegezve a tárca hivatásos zenekarok támogatásaként csak az úgynevezett konszolidációs keretbe tartozó 141 és a Budapesti Fesztiválzenekarnak adott 345 millió forintot adja, amely nem több, mint 486 millió forint – mondta lapunknak a Magyar Szimfonikus Zenekarok Szövetségének elnöke.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.