’56-os Akadémia Debrecenben

Az 1956-os magyar forradalom és szabadságharc közelgő 50. évfordulója alkalmából Debrecen Város ’56-os Emlékbizottsága, az ’56-os Szövetség, a Debreceni Egyetem Történelmi Intézete és a Debreceni Művelődési Központ mától történelmi szabadegyetem jellegű előadás-sorozatot indít ’56-os Akadémia címen a Belvárosi Közösségi Házban.

2006. 03. 09. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A ma kezdődő rendezvénysorozat a város érdeklődő polgárainak szeretne hiteles képet adni a forradalom előzményeiről, történéseiről és világtörténelmi jelentőségéről. A program elsősorban a pedagógusokat, a diákokat és az újságírókat célozza meg, de nyitott mindenki előtt. A részvétel ingyenes, ám a regisztrált látogatók júniusban, az akadémia végeztével bizonyítványt kapnak – tájékoztatta lapunkat Mazsu János történész, az ’56-os emlékbizottság alelnöke.
Az ’56-os Akadémia a debreceni megemlékezések nyitórendezvénye, mely illeszkedik az emlékév országos rendezvénysorozatába is.
A ma 16 órakor kezdődő programot Mazsu János köszöntője után A velünk élő ’56 című kerekasztal-beszélgetés nyitja meg. Az eszmecsere 1956 emlékének és megítélésének mai állapotával foglalkozik, a beszélgetést Szakály Sándor, az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltárának munkatársa vezeti. Részt vesz rajta Standeisky Éva, az 1956-os Intézet munkatársa, Czeglédi József, az ’56-os Szövetség ügyvezető elnöke, Nahimi Péter, az ’56-os Történelmi Alapítvány tagja, Filep Tibor debreceni újságíró, valamint Völgyesi Zoltán történész.
Az eseménysorozat következő, március 22-én, 16 órától kezdődő rendezvényének címe Március októberben – a történelmi hagyományokból építkező 1956-os forradalom, előadója Gyarmati György, az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltárának főigazgatója.
Április 5-én, 16 órától Schmidt Mária, a Terror Háza Múzeum főigazgatója lesz az akadémia vendége. Előadásának címe A titkosszolgálatok kulisszái mögött a forradalom előtt és után. A Szabad Európa Rádió 1956-os forradalomban betöltött szerepéről Simándi Irén, az Országos Széchényi Könyvtár és az ’56-os Intézet munkatársa tart előadást április 19-én, Ötvenhatosok ’56 után – életutak a megtorlástól a beilleszkedésig című előadást pedig Valuch Tibor, az ’56-os Intézet főmunkatársa tartja május 10-én.
A programsorozat május 24-én, Kahler Frigyes A megtorlás útjai a forradalom után című előadásával folytatódik, majd június 7-én, az Emberveszteségek 1956-ban – Halottak és földönfutók című előadással zárul, amit Szabó A. Ferenc, a Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetem oktatója tart majd.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.