Bemutatják az Árpád népét

P R E M I E R Kedden mutatják be az Árpád népét, Szörényi Levente új rockoperáját a sportarénában. A nagyszabású előadásra már korábban elfogytak a jegyek, ezért hétfőn nyilvános főpróbát tartanak. A darabról film is készül, ezt jövő év elején sugározza majd a Duna Televízió.

2006. 03. 24. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Történelmünk egyik legtanulságosabb és kevésbé ismert korszakába kalauzol minket az Árpád népe, amely a címe ellenére nem a honfoglaló vezérről, hanem I. András királyról szól, trónra kerüléséről és árulásáról. András ugyanis esküt tesz testvérének, Leventének és az őt trónra segítő Vata seregének arra, hogy királyként megadja a vallásszabadságot a hagyományaikat őrző magyaroknak. Ezt azonban sem a pápa, sem a császár nem engedi, így András elköveti az árulást, visszavonja esküjét, így a császári hadak kedvükre üldözhetik és gyilkolhatják a bujdosó magyarokat. Andrást hiába bántja a lelkiismeret, végül akaratlanul ugyan, de ő vezeti el a császári katonákat Leventéhez, akinek mindez az életébe kerül. Röviden ennyi a történet, amelyet misztikus elemekkel, látomásokkal, táltosokkal és maga Árpád vezér szellemének megjelenésével fűszerezve kínál a rockopera. A darab üzenete ezúttal is súlyos, maga az alkotó úgy fogalmazott, hogy „kemény vádirat”. És korántsem pusztán az ezer évvel ezelőtti időkről szól, hanem a máról is, egész történelmünkről, ismétlődő, állandó problémáink gyökereiről: a megalkuvásról.
A feldolgozott korszakról elég részletes a korabeli dokumentáció, a Képes Krónika és más feljegyzések bőven adnak információt, mi is történt valójában, s a jobb megértéshez mindenkinek ajánlható, hogy tájékozódjon, mielőtt megnézi a művet. Alighanem könnyebben eligazodik majd, és Szörényi Levente üzenetét is jobban magáévá tudja tenni. Ezt egyébként maga a szerző is javasolta.
Zeneileg sok találgatás övezi a művet, annyit azonban biztosan tudunk: remek előadói gárda áll majd a színpadon. Három operaénekes is emeli a mezőnyt: Miller Lajos, Kiss B. Attila és Cserhalmi Ferenc, mellettük Feke Pált, Auksz Évát, Molnár Lászlót, Tóth Sándort, Kaszás Attilát, Kálloy Molnár Pétert, Kalapács Józsefet és Makrai Pált hallhatjuk énekelni, valamint a darab új felfedezettjét, a Rasdi táltosnőt, Levente kedvesét alakító Újhelyi Kingát. A színrevitel is kitesz magáért, Nagy Viktor a rendező, Makovecz Imre díszletei között mozognak a szereplők, egy különleges kivetített és ezáltal változtatható díszlet alakítja a hangulatot, a jelmezek, Kovács Yvette Alida alkotásai igazi történelmi fényt adnak az eseménynek, s a koreográfus, Zsuráfszky Zoltán neve is garancia a háromszáz statiszta és táncos látványos mozgatására.
Szörényi Levente nemrég azt mondta lapunknak, az Árpád népével lezárta a történelmi rockoperák sorát, amit ezekkel üzenni akart, azt az Árpád népében kimondta. A tetralógia végére, amely – bár kronológiailag kicsit kilóg az Atilla, Isten kardja – szerves egységet alkot, most pont kerül. Az biztos, hogy egy összegző, a többinél is határozottabb üzenetet hordozó, lélekre ható darabot fogunk hallani. Tekintve, hogy egy rockopera igazán a színpadon él, s a közeljövőben nem lesz újabb előadás, mindenkinek azt javaslom: nem érdemes kihagyni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.