Az megítélés kérdése, hogy egy pohár félig tele van, vagy pedig félig üres, de eredetileg úgy volt, egyáltalán nem lesz pénz, a módosító indítványoknak köszönhetően azonban a Pro Cultura Urbis Közalapítvány végül 50, a kulturális alap 75, a színházi alap pedig összesen 80 millió forintból gazdálkodhat – mondta lapunknak Körmendy Ferenc. A Fővárosi Közgyűlés kulturális bizottságának elnöke elismerte, hogy ez öszszességében csak a fele, mint amennyi az elmúlt években jutott ezekre a területekre, azt azonban hangsúlyozta: eredményként értékeli, hogy legalább ennyit sikerült kiharcolni, és így a főváros tizenhat éve futó mecenatúrája továbbra is működhet. Az SZDSZ-es politikus kiemelte: az érintettek továbbra is pályázatok alapján juthatnak hozzá a szóban forgó pénzekhez, idén azonban nem aprózzák szét a pályázók között az öszszeget, hanem koncentráltan osztják el. Körmendy Ferenc a kultúrára fordítható pénzek csökkenését a főváros 3,2 milliárdos finanszírozási hiányával magyarázta, amelynek következtében minden terület költségvetését csökkenteni kellett.
Erkel Tibor, a kulturális bizottság alelnöke elkeseredésének adott hangot a kulturális mecenatúra keretének csökkentése miatt. Mint mondta, nem sajnálja a pénzt egyetlen zenekartól sem, azt azonban hangsúlyozta: a kulturális bizottság nem lát bele abba, hogy a fesztiválzenekar a kapott összegből mennyit költ a menedzsmentre, mennyit kap belőle a karmester és mennyi marad a zenekarnak. A MIÉP-es politikus azt sem érti, miért kap ekkora támogatást egy alapítványi együttes csak a fővárostól, holott nem is tulajdonosa, amikor például a Budapesti Filharmóniai Társaság Zenekarának még annyi sem jut, hogy az éves programját megvalósíthassa, nekik összesen 38 millió forintot ítélt meg a tárca. Az egyenlő elbírálás elve soha nem működött, a pénzek elosztása most is az eddigi kiegyensúlyozatlan gyakorlatot követte, a Budapesti Fesztiválzenekarnak ítélt összeg egy kisebb tétele is kisegíthette volna a mecenatúra keretét – fogalmazott Erkel Tibor, aki úgy látja, a döntés számos előadóművészt és alkotót lehetetlen helyzetbe hoz.
Mint ismeretes, a főváros a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériumával megegyezett, hogy az előbbi által a fesztiválzenekarnak juttatott minden egyes forint mellé újabb egy forintot tesz a tárca. A Fischer Iván által vezetett együttes így mindkét helyről kap támogatást. A fesztiválzenekart működtető alapítvánnyal 2010-ig szóló közszolgáltatási szerződést kötött a főváros, a támogatásért cserébe koncerteket adnak.
Botrányos viselkedése miatt több mint 14 millióra büntették Gyurcsányt