Jubileumi seregszemle

Közel húszezren vettek jegyet a hét végi táncháztalálkozóra, amelyen négyezer fellépő és árus is részt vett, így a huszonötödik, jubileumi eseményen megdőlt minden eddigi nézőcsúcs. Szombat este Bozóki András kulturális miniszter, az esemény fővédnöke is beszédet mondott, ám őt kifütyülték.

2006. 04. 02. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Igen sok új programmal bővült az idei táncháztalálkozó, amelyen a két nap alatt a meghívott vendégekkel, a négyezer fellépővel és a közel húszezer, jegyet váltó érdeklődővel együtt összesen közel harmincezren fordultak meg. A huszonötödik, jubileumi rendezvényen közel négyszáz kézművesmester, iparművész és hagyományőrző árulta portékáit, a küzdőtéren az anyaországiaktól, az alsó folyosón pedig a határon túliaktól lehetett vásárolni.
Idén volt népi divatbemutató is, és a kiállítások sora is újabbakkal gazdagodott, Szereti ön Bartókot? címmel a Magyar Rádió mutatta be CD-ROM-ját az évforduló jegyében, a Néprajzi Múzeum pedig kamarakiállítással érkezett. Természetesen a hagyományos hangszerkiállítás sem maradt el. Az Etno mozi is mindkét nap folyamatosan üzemelt, eközben számos emeleti teremben kisebb koncertek, tánctanítások, kerekasztal-beszélgetések, lemez- és könyvbemutatók színesítették a programkínálatot. A fő esemény a küzdőtéren zajlott, ahol szombaton az Aprók bálja, vasárnap pedig az egész napos tánctanítás szórakoztatta a közönséget. Az eseményre rengeteg kisgyermekes család érkezett, számukra vasárnap egész nap egy különterem állt rendelkezésre, itt ölben játszható játékokat is tanítottak, így a legkisebbek, az egy év alattiak is kivehették részüket a programból, emellett mindkét nap mesterségbemutatók és kézműves játszóház szórakoztatta az óvodás-iskolás korosztályt.
A politika eddig elkerülte a táncháztalálkozót, idén azonban Bozóki András, aki a fővédnökséget is vállalta, a szombat esti műsor előtt rövid beszédet intézett a jelenlévőkhöz. Az MSZP-s kultuszminiszter csak pár szót tudott szólni, mivel a közönség nagy része kifütyülte, és ezzel belé fojtotta a szót.
A kétnapos néptáncos seregszemle mindkét este színpadi műsorokkal ért véget, szombaton a kalotaszegi prímás, Varga Ferenc „Csipás” emlékére készített Örök Kalotaszeg című műsorát mutatta be a Magyar Állami Népi Együttes, és a huszonöt éves táncháztalálkozót köszöntette a Martin György Néptáncszövetség. Vasárnap a táncházmozgalom két nagyját, a nyolcvanéves Kallós Zoltánt és a hetvenöt éves Novák Ferencet ünnepelték, a jubileumi gálán pedig a három évtizedes múltra visszatekintő anyaországi és erdélyi mozgalom legjelesebb népzenészei, többek között a Vujicsics, a Muzsikás együttes, a Téka, az erdélyi Bodzafa, Halmos Béla, Sebő Ferenc, Kallós Zoltán, Panek Kati, Szvorák Kati és Sebestyén Márta léptek színpadra.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.