Tisztelet Bartók Bélának

Koncertsorozatot szervez a Bartók rádió a zeneóriás születésének 125. évfordulója alkalmából, amelyben harminchárom kortárs komponista tiszteleg Bartók Béla emléke előtt; az első hangversenyt ma este fél nyolckor sugározzák. A Zenetudományi Intézet és az azon belül működő Bartók-archívum Bartók útján címmel kiállítást rendezett, amely eredeti dokumentumok segítségével átfogó képet nyújt a zeneszerző, népzenekutató és zongoraművész életművéről.

2006. 04. 25. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Harminchárom ma élő zeneszerző készített zeneművet a Bartók rádió felhívására, a darabok mindegyike valamilyen módon kötődik a XX. század legnagyobb magyar muzsikusához. A magyar és külföldi komponisták erről a kapcsolatról s arról, mit jelent számukra Bartók Béla, szóban is vallanak a koncerteken, amelyeket a Magyar Rádió 6-os stúdiójából élőben közvetítenek majd. Az első hangversenyt, amelyen többek között Kurtág György műve hangzik el, ma este fél nyolckor sugározzák a Bartók rádióban. Ez az egyetlen koncert, amely felvételről hallható, ugyanis ezt az előadást már februárban megtartották. A további hangversenyekre május 3-án, 10-én, 17-én, 24-én, valamint június 2-án kerül sor.
Nem ez az első ilyen jellegű felhívása a Bartók rádiónak, 1995-ben, a zeneszerző halálának ötvenedik évfordulóján negyven pályamű érkezett. Ezekből lemez is készült, s tervezik, hogy a mostani sorozatot is megjelentetik hanghordozón. Az idén beérkezett művek mellett a tizenegy évvel ezelőtt készült darabokat is újra leadja a Bartók rádió, ahogy az évforduló alkalmából Bartók összes műve tematikus sorozatokban hallható lesz az év során.
A rádió zenei együttesei is megemlékeznek Bartókról, a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekarának számos koncertje közül kiemelkedik a zeneszerző halálának szeptember 26-i évfordulójára tervezett emlékhangverseny, az énekkar két nappal később ad koncertet Bartók kórusműveiből, a gyermekkórus pedig május 14-én énekli az egyneműkarokat a Zeneakadémián.
Bartók életútjából Kárpát-medencei vetélkedőt rendezett a Magyar Zenei Tanács, a Romániai Magyar Zenetársaság és a Magyar Zeneszerzők Egyesülete középiskolások részére, amelyen az anyaország mellett mind az öt elcsatolt terület képviseltette magát, a legtöbben Erdélyből jelentkeztek. A május 14-i döntőt a Bartók rádió élőben közvetíti.
Bartók útján címmel kiállítást rendezett a Magyar Tudományos Akadémia Zenetudományi Intézete (ZTI) várbéli épületének Zenetörténeti Múzeumában (I., Táncsics Mihály u. 7.). Az október 31-ig látogatható tárlat Bartók zeneműkéziratai, népzenei gyűjtőfüzetei, írásainak vázlatai, levelei, fényképei segítségével nyújt átfogó képet a muzsikusról. A ZTI igazgatója, Tallián Tibor által rendezett kiállítás érdekessége, hogy a következő fél év során az eredeti dokumentumokat tekinthetik meg az érdeklődők, noha ez ritkaságnak számít ilyen értékes kéziratoknál. A tárlat anyaga részben a Bartók-archívumban található, részben a Vásárhelyi Gábor Bartók-jogörököstől kapott könyvekből, iratokból, kottákból és levelekből áll össze, amelyeket gazdag képanyag tesz még látványosabbá. A kiállításhoz csatlakozóan iskolás csoportok részére Egy óra Bartókkal címmel hangversenynyel egybekötött tárlatvezetést ajánl fel az intézmény, a koncerteken Bartók Béla egykori zongorája is megszólal.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.