Harminchárom ma élő zeneszerző készített zeneművet a Bartók rádió felhívására, a darabok mindegyike valamilyen módon kötődik a XX. század legnagyobb magyar muzsikusához. A magyar és külföldi komponisták erről a kapcsolatról s arról, mit jelent számukra Bartók Béla, szóban is vallanak a koncerteken, amelyeket a Magyar Rádió 6-os stúdiójából élőben közvetítenek majd. Az első hangversenyt, amelyen többek között Kurtág György műve hangzik el, ma este fél nyolckor sugározzák a Bartók rádióban. Ez az egyetlen koncert, amely felvételről hallható, ugyanis ezt az előadást már februárban megtartották. A további hangversenyekre május 3-án, 10-én, 17-én, 24-én, valamint június 2-án kerül sor.
Nem ez az első ilyen jellegű felhívása a Bartók rádiónak, 1995-ben, a zeneszerző halálának ötvenedik évfordulóján negyven pályamű érkezett. Ezekből lemez is készült, s tervezik, hogy a mostani sorozatot is megjelentetik hanghordozón. Az idén beérkezett művek mellett a tizenegy évvel ezelőtt készült darabokat is újra leadja a Bartók rádió, ahogy az évforduló alkalmából Bartók összes műve tematikus sorozatokban hallható lesz az év során.
A rádió zenei együttesei is megemlékeznek Bartókról, a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekarának számos koncertje közül kiemelkedik a zeneszerző halálának szeptember 26-i évfordulójára tervezett emlékhangverseny, az énekkar két nappal később ad koncertet Bartók kórusműveiből, a gyermekkórus pedig május 14-én énekli az egyneműkarokat a Zeneakadémián.
Bartók életútjából Kárpát-medencei vetélkedőt rendezett a Magyar Zenei Tanács, a Romániai Magyar Zenetársaság és a Magyar Zeneszerzők Egyesülete középiskolások részére, amelyen az anyaország mellett mind az öt elcsatolt terület képviseltette magát, a legtöbben Erdélyből jelentkeztek. A május 14-i döntőt a Bartók rádió élőben közvetíti.
Bartók útján címmel kiállítást rendezett a Magyar Tudományos Akadémia Zenetudományi Intézete (ZTI) várbéli épületének Zenetörténeti Múzeumában (I., Táncsics Mihály u. 7.). Az október 31-ig látogatható tárlat Bartók zeneműkéziratai, népzenei gyűjtőfüzetei, írásainak vázlatai, levelei, fényképei segítségével nyújt átfogó képet a muzsikusról. A ZTI igazgatója, Tallián Tibor által rendezett kiállítás érdekessége, hogy a következő fél év során az eredeti dokumentumokat tekinthetik meg az érdeklődők, noha ez ritkaságnak számít ilyen értékes kéziratoknál. A tárlat anyaga részben a Bartók-archívumban található, részben a Vásárhelyi Gábor Bartók-jogörököstől kapott könyvekből, iratokból, kottákból és levelekből áll össze, amelyeket gazdag képanyag tesz még látványosabbá. A kiállításhoz csatlakozóan iskolás csoportok részére Egy óra Bartókkal címmel hangversenynyel egybekötött tárlatvezetést ajánl fel az intézmény, a koncerteken Bartók Béla egykori zongorája is megszólal.
Soltész Miklós alaposan eligazította Mellár Tamást: ezért sem fognak önök bekerülni a következő parlamentbe