Szeretnék elérni, hogy a tanárok és a tanulók ismeretei jelentősen növekedjenek a történelmünket máig meghatározó ötven év előtti eseményekről, illetve Debrecen a forradalomban játszott igen jelentős szerepéről – mondta el Mazsu János, a vetélkedőt koordináló debreceni ’56-os emlékbizottság alelnöke. Ennek érdekében szabták a jelentkezés előzetes feltételéül minden csapat számára egy ’56-os iskolai kiállítás megrendezését, az ötvenhatos emlékhelyek megtekintését, illetve ’56-os megemlékezés szervezését az ötvenedik évfordulón. A kiállításokat jövő tanév elejére kell összeállítani az iskola tanulói által készített festményekből, rajzokból és számítógépes grafikákból. A kiállításokon az alsós gyermekek alkotásaira is számítanak: tőlük rajzokat, vízfestményeket várnak, míg a középiskolás diákoktól bonyolultabb technikával készített képekre számítanak.
A vetélkedőhöz kapcsolódóan vers- és prózamondó versenyt is hirdet a város, amire egy 1956-ról szóló verssel vagy prózarészlettel lehet nevezni, ezenkívül képző- és iparművészeti versenyt is hirdetnek, melyre „Emberek az utcán ’56 októberében”, ezen belül a Debreceni hősök, Ahogy bennünk él, Szobordöntés, Tankok az utcán, Ahogyan a nagyszüleim látták, A rettegés évei című témakörökben lehet alkotásokat benyújtani.
A debreceni egyetemi oktatók és hallgatók, illetve a tudományos közélet szereplői nemzetközi konferenciával emlékeznek ’56-ra hősies helytállására. A nemzetközi szimpóziumot a Magyar Tudományos Akadémia kiemelten támogatja.
Majdnem belehalt egy idős ember egy brutális támadásba - egy budapesti buszról rángatták le