A költő, aki feltörte a hetedik pecsétet

Idén nyolcvanöt éve született Pilinszky János, és huszonöt esztendeje, május 27-én halt meg. De e két évforduló sem tudta elérni a kulturális kormányzat ingerküszöbét, hogy ezáltal mód nyíljon legkeservesebb évszázadunk költőjének tisztességes megünneplésére, aki annyi ma elharapott kérdésre válasz életével és életművével egyaránt.

Varga Klára
2006. 05. 28. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

S ha azok, akiknek leginkább dolga lenne teszik is legkevésbé, az éledező magyar civil szférában akad azért szellemi-lelki szufla bőségesen. Dóczy Péter színművész kezdeményezésére három helyszínen: a Petőfi Irodalmi Múzeumban, a Hajós utca 1.-ben – ahol Pilinszky a haláláig lakott – és az Eckermann kávéházban este héttől éjfél utánig egész Pilinszky-évre való programot bonyolítottak le Virrasztás Pilinszkyért címmel önzetlen művészek, egyetemisták, irodalomtörténészek, gyerekek s a Hajós utcai ház lakói.
Sohasem volt még olyan szűk a Petőfi Irodalmi Múzeumnak otthont adó Károlyi-palota, mint ezen a május végi szombat estén héttől éjfél utánig. A Pilinszky által készített és összegyűjtött fotókból nyílt kiállítás megnyitóján olyan szorosan álltak az ünneplők, hogy mialatt Beney Zsuzsa költő megnyitóbeszédében arról beszélt, miképp jelennek meg a csillagok József Attila és Pilinszky költészetében, valaki rosszul lett a tömegben. Domokos Mátyás, Pilinszky egykori szerkesztője, Kocsis Zoltán zongoraművész, a költő barátja és Jelenits István, Pilinszky lelki vezetője visszaemlékezéseire hatalmas tarka embertömeg volt kíváncsi. A beszélgetőtársak Hafner Zoltán irodalomtörténész moderálásával megemlékeztek a költő két nagy lírai korszakáról, melyeket egyévnyi hallgatás választott el egymástól. (A kiállításon látható fotók döntő többsége épp a cezúra évében keletkezett.) Kocsis Zoltán közös zenehallgatásaikról beszélt, s Pilinszky barátja számára írt szereplő nélküli operáinak sorsáról. Domokos Mátyás Ted Hughes angol költő szavait idézte, aki szerint Pilinszky volt az a költő, aki feltörte a hetedik pecsétet, megtalálta, versbe vette a végső titkokat. Míg a beszélgetés zajlott, a kiállítóteremből nyíló szobácskában Pilinszkyről szóló filmeket vetítettek. Kocsis Zoltán zongorajátéka után a költő Meditáció című művére komponált performance-ot adta elő Dóczy Péter színművész, Kostyák Előd csellóművész és Blaskó Bori táncművész.
Míg sokan a Károlyi-palotában időztek, a „hivatalos” és az alternatív színházi világ a Hajós utcai ház udvarán adott egymásnak találkozót az ünnep kapcsán. Este héttől mozgásszínházi művészek táncetűdöket adtak elő versekre és Bach-művekre, majd a Gyerek és katonák, avagy így telnek napjaink című darabot – melyet Dóczy Péter állított színpadra – játszották Dóczy Péter és Zsalakovics Anikó (Andaxínház) rendezésében. Az előadásra egy-két hajléktalan is betévedt, kikerekítve az ünnepet Pilinszky szellemében.
Jutott néhányuknak a Pilinszky-filmekből is, amelyeket kivetítőn mutattak be az Eckermann kávéház teraszán. A közeli köztéri padon üldögélve – körülöttük nejlonszatyrokban minden vagyonuk – hallgatták, figyelték költő rokonuk vallomásait.
Az Eckermann kávéház „dohányzó” részlegében fotókiállítás nyílt Pilinszky-portrékkal, kálváriafotókkal, feszületekről készült képekkel, kézzel írt versek másolataival. A kávéház egyik sarkába pedig Pilinszky-fotelt állítottak a költő szellemének megidézésére.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.