Tordai Hajnal jelmeztervezőnek adták át első alkalommal a Márk Tivadar-emlékplakettet az Operaházban, amelyet a dalszínház Kossuth-díjas művésze, örökös tagja és mesterművésze emlékének megőrzése, szellemi hagyatékának ápolása céljából alapítottak. A díjat mostantól minden évben Márk Tivadar születésének évfordulóján, május 11-én kapja meg a kuratórium által arra legérdemesebbnek ítélt jelmeztervező.
– Egész pályámon végigvonult az opera – mondta lapunknak Tordai Hajnal, aki a Magyar Állami Operaházban 1966–77-ig dolgozott Márk Tivadar mellett, s mint fogalmazott: legszebb tizenegy évét töltötte a dalszínházban. – Márk Tivadar a mesterem volt, amit ő tudott, azt nem lehet tanítani. Amit ő nem tudott, azt nem is lehetett tudni.
A díjazott elmondta, hogy a kitüntetés névadója mellett két nagy mestere volt: Forrai Gábor és Makai Péter. Több mint négyszáz jelmezterve közül a győri Kisfaludy Színháznál eltöltött évek munkáit tartja számon legkedvesebb emlékként, elsősorban három operához, a Rigolettóhoz, a Toscához és a Bohémélethez készített jelmezeit. Tordai Hajnal 2000 óta a Pesti Magyar Színház jelmeztervezője, a Magyar Köztársasági Arany Érdemkeresztjével, Főnix- és Jászai Mari-díjjal kitüntetett művész.
Hozzád nyúlt a Péter? Fizikailag bántott - leleplező hangfelvétel Magyar Péterről