Egy világszerte rendkívül népszerű, ám Magyarországon még be nem mutatott darabot, Friedrich Gulda Versenymű gordonkára és fúvós zenekarra című művét szólaltatja meg ma este a MÁV Szimfonikus Zenekar és Mérei Tamás csellóművész a Zeneakadémián. Bár Gulda elsősorban nem zeneszerzőként volt jelentős, hanem a világ egyik legjelesebb zongoraművészként tartják számon, ez az opusa, amely egyébként számos dzsesszes és parodisztikus elemet is tartalmaz, a big band hangzást, a klasszikus hangszerelésű részeket és a sramlit is integrálva, s a nemes, elegáns gordonkahang, valamint a gyakran triviális fúvószene kibékíthetetlennek tűnő ellentétének feloldására törekszik, az egész világon kedveltté vált. Ennek ellenére viszonylag ritkán hallható élőben, ugyanis egyik különlegessége, hogy a fúvósok és a dzsesszdob hangereje miatt a csellót kierősítve, hangszórón keresztül kell megszólaltatni, így annak valódi hangszíne nem tud igazán érvényesülni.
A sajátos előadásairól ismert Gulda bámulatos tehetsége mellett botrányaival igyekezett feltűnést kelteni: számos művészeti díjat utasított vissza, s 1999-ben saját halálhírét keltette, hogy egy héttel később nagyszabású feltámadási partin jelenhessen meg újra a nyilvánosság előtt. Gulda, aki valószínűleg minden idők legemlékezetesebb előadóművésze marad, a következő évben, 2000-ben halt meg. A fél nyolckor kezdődő hangverseny programjában a Gulda-mű mellett Bernsteintől a Candide nyitányát és Sztravinszkij Petruskáját hallhatjuk, a koncertet Gál Tamás vezényli.
Cseh esttel zárja a budapesti hangversenyévadot a Fesztiválzenekar szombat és vasárnap este háromnegyed nyolckor a Bartók Béla Nemzeti Hangversenyteremben. A koncertek karmestere Jiri Belohlavek s közreműködője a kiváló mezzoszoprán-énekesnő, Dagmar Peckova lesz, de a műsor is részben cseh szerzőktől válogat: Smetanától A Moldva, valamint Martinu 4. szimfóniája hangzik el Zemlinsky Hat dal Maurice Maeterlinck verseire című műve mellett.
Napi balfék: Itt van Magyar Péter üzenete a nézőknek!