Harmincéves Budapest legrégebbi táncháza, a Kalamajka, prímása, Halmos Béla pedig az idén ünnepli hatvanadik születésnapját. A kettős évfordulót ma este nyolc órától az Aranytízben, a szombati Kalamajka-táncházban ünneplik koncertekkel, táncházzal és filmvetítéssel. A hajnalig tartó mulatságban az ünnepelt együttesen kívül az ugyancsak kerek évfordulójához érkező Egyszólam, a szintén harmincéves Téka, a Mészáros és az Üsztürü zenekar is muzsikál, az ünnepi beszédet Sebő Ferenc mondja. A Kalamajka ebből az alkalomból lemezt is kiadott: A Molnár utcától az Aranytízig című CD-re a táncházban készült felvételekből válogattak.
A Kalamajka táncházának története egyedülálló a táncházmozgalomban: egyetlen hasonló kezdeményezés sem ért meg ekkora kort, a Molnár utcában, majd az épület bezárása óta az Aranytízben működő szombati táncház, tánctanulás és mulatság az egyik legismertebb Budapesten. Titka talán leginkább az, hogy nem szokott elmaradni, s a jól bevált kísérőprogramok, mint a gyermektáncház, a mesemondás, az énektanulás, a történeti játszóház és a zenés folkkocsma harminc éve változatlanul működik. Így aki a Kalamajkával tölti a szombat estét, sosem csalódik.
Az első táncházat a Molnár utcában 1975. december 13-án tartották, a rendszeres szombati mulatságok pedig a következő januártól indultak. Eleinte a Téka muzsikált, de viszonylag hamar átvette tőlük a stafétabotot a Kalamajka. Több zenekar is itt mutatkozott be először, ilyen például az Egyszólam együttes, amelynek énekes-gardonosa, Fábián Éva a Kalamajkának is tagja, és a Kalyi Jag által vezetett első rendszeres cigány táncháznak szintén a régi Molnár utcai Belvárosi Ifjúsági Ház adott otthont.
Az idén hatvanadik születésnapját ünneplő Halmos Béla évfolyamtársával, Sebő Ferenccel együtt diplomázott építészmérnökként. Ez az ismeretség életre szóló lett, mindketten a zene mellett kötöttek ki, s ott bábáskodtak a táncházmozgalom születésénél. Együtt hozták létre a Sebő–Halmos duót, majd a Sebő együttest. Halmos tizenhat éve a Kalamajka együttes prímása, emellett népzenekutató és -gyűjtő, a zenetudományok kandidátusa, jelenleg a Hagyományok Háza Táncházarchívumának vezetője.
Napi balfék: Itt van Magyar Péter üzenete a nézőknek!