Jubilál a Kalamajka

2006. 06. 09. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Harmincéves Budapest legrégebbi táncháza, a Kalamajka, prímása, Halmos Béla pedig az idén ünnepli hatvanadik születésnapját. A kettős évfordulót ma este nyolc órától az Aranytízben, a szombati Kalamajka-táncházban ünneplik koncertekkel, táncházzal és filmvetítéssel. A hajnalig tartó mulatságban az ünnepelt együttesen kívül az ugyancsak kerek évfordulójához érkező Egyszólam, a szintén harmincéves Téka, a Mészáros és az Üsztürü zenekar is muzsikál, az ünnepi beszédet Sebő Ferenc mondja. A Kalamajka ebből az alkalomból lemezt is kiadott: A Molnár utcától az Aranytízig című CD-re a táncházban készült felvételekből válogattak.
A Kalamajka táncházának története egyedülálló a táncházmozgalomban: egyetlen hasonló kezdeményezés sem ért meg ekkora kort, a Molnár utcában, majd az épület bezárása óta az Aranytízben működő szombati táncház, tánctanulás és mulatság az egyik legismertebb Budapesten. Titka talán leginkább az, hogy nem szokott elmaradni, s a jól bevált kísérőprogramok, mint a gyermektáncház, a mesemondás, az énektanulás, a történeti játszóház és a zenés folkkocsma harminc éve változatlanul működik. Így aki a Kalamajkával tölti a szombat estét, sosem csalódik.
Az első táncházat a Molnár utcában 1975. december 13-án tartották, a rendszeres szombati mulatságok pedig a következő januártól indultak. Eleinte a Téka muzsikált, de viszonylag hamar átvette tőlük a stafétabotot a Kalamajka. Több zenekar is itt mutatkozott be először, ilyen például az Egyszólam együttes, amelynek énekes-gardonosa, Fábián Éva a Kalamajkának is tagja, és a Kalyi Jag által vezetett első rendszeres cigány táncháznak szintén a régi Molnár utcai Belvárosi Ifjúsági Ház adott otthont.
Az idén hatvanadik születésnapját ünneplő Halmos Béla évfolyamtársával, Sebő Ferenccel együtt diplomázott építészmérnökként. Ez az ismeretség életre szóló lett, mindketten a zene mellett kötöttek ki, s ott bábáskodtak a táncházmozgalom születésénél. Együtt hozták létre a Sebő–Halmos duót, majd a Sebő együttest. Halmos tizenhat éve a Kalamajka együttes prímása, emellett népzenekutató és -gyűjtő, a zenetudományok kandidátusa, jelenleg a Hagyományok Háza Táncházarchívumának vezetője.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.