Kilakoltatják a könyvtárat

Július 31-ig el kell hagynia eddigi helyét a Bartók Béla Zeneművészeti Szakközépiskola és Gimnázium 166 éves könyvtárának, mivel a tulajdonos felmondta a szerződést. Az iskolának nincs elegendő tőkéje, így külső segítség nélkül nem tudja megoldani, hogy ősszel új helyen nyithasson ki a zenei oktatáshoz nélkülözhetetlen könyv-, kotta- és hangtár.

2006. 06. 27. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nyitottak vagyunk minden megoldásra: akár arra, hogy új bérleménybe költözhessen a könyvtár, akár arra, hogy az iskola épületében alakíttassunk ki megfelelő helyiséget erre a célra, a gond csak az, hogy nincs elegendő pénzünk – mondta lapunknak Kovács Brigitta, a Bartók Béla Zeneművészeti Szakközépiskola és Gimnázium igazgatója. A közismertebb nevén csak Bartók-konzervatóriumnak nevezett intézmény vezetője jövő héten tárgyal Schneider Márta kulturális államtitkárral, emellett magánemberek segítségében is bízik. A gyakorlóiskola fenntartója, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem sem anyagi támogatást nem tud nyújtani, sem saját, szűkös könyvtárában nem tud helyet adni a gyűjteménynek.
A nagy múltú könyvtár – amelyet a zenei élet szinte összes ismert személyisége használt, például Lajtha László, Ferencsik János, Kocsis Zoltán, Ránki Dezső, Schiff András és Fischer Iván – eddig a Semmelweis utcában működött, ahol 2003-ig az önkormányzattól béreltek kedvezményes áron egy erre a célra kialakított, 140 négyzetméteres lakást. Három éve az önkormányzat értékesítette az ingatlant, az új tulajdonos pedig most felmondta a szerződést. Az iskola keresett más hasonló lakást, a piaci árat azonban nem tudják kifizetni, a költözés így is milliós összeg lesz.
Felmerült lehetőségként, hogy az iskola földszintjén három tantermet összevonnak, és itt helyezik el a könyvtárat, az átalakítás költsége azonban így is tízmillió forint körül lenne, és ezzel a megoldással nem jutna hely a több ezer hanglemezből és CD-ből álló hangtárnak. A helyiség galériázása 48 millióba kerülne, erre pedig végképp nincs keret. – Önerőből csak raktározni tudjuk az értékes gyűjteményt, így ha semmilyen támogatás nem érkezik, ősztől nem nyit ki a könyvtár, és ez komoly gondokat okozhat majd az oktatásban – fogalmazott Kovács Brigitta.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.