Szeptemberben nyit a galéria

Megkezdték a több mint kétezer modern és kortárs magyar képzőművészeti alkotásból álló Antal–Lusztig-gyűjtemény katalogizálását a Modern Debreceni Művészeti (Modem) Kht. művészettörténészei. A XX. század és az ezredforduló hazai termésének legjavát magában foglaló gyűjtemény anyagából válogatott első nagy állandó kiállítás ősztől lesz látható az ugyancsak akkor nyíló új modern művészeti galériában.

2006. 07. 03. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Lusztig Sámuel, Antal Péter gyűjtő nagyapja rakta le a Magyarországon páratlan értékű gyűjtemény alapjait. Tehetős polgárként szívesen fektette pénzét kulturális értékekbe. A jó szemű műgyűjtő a XX. század elejétől következetesen arra törekedett, hogy a legjobbak legjobb alkotásait szerezze meg. A kollekció értékes darabjai között tartják számon egyebek mellett Márffy Ödön, Czóbel Béla, Kassák vagy Uitz Béla képeit is. Ahogyan Antal Pétertől megtudtuk, a gyűjtemény – néhány, a család otthonában maradó alkotáson és a Pécs városában letétbe helyezett kétszáz képen kívül – teljes egészében a debreceni Modembe kerül, ugyancsak letétbe. Ez az anyag képezi a szeptemberben megnyíló legújabb modern és kortárs képzőművészeti galéria állandó kiállításának gerincét, amihez társul majd a tervek szerint évente három-négy európai és tengerentúli alkotásokat bemutató nemzetközi színvonalú tárlat.
Antal Péter a meglévő anyag letétbe helyezését követően is folytatja gyűjteménye gyarapítását. A legnagyobb „fogás” most szerinte a 2005-ös velencei biennále díjnyertes alkotásainak megszerzése volt, aminek eredményeként már szeptemberben látható lesz Debrecenben Kicsiny Balázs alkotása, az Ivócsarnok és a Suszterinas című izgalmas videoinstalláció, valamint Németh Hajnal hangeffektekkel „dolgozó” kompozícióinak egyike is, illetve Rajk László és Böröcz András A vagon című alkotása.
A műgyűjtő érdeklődésének a moderntől a kortárs felé fordulása azzal is jár, hogy az új alkotások megszerzésének forrását a korábbi korszak műveinek értékesítésében látja. Ezért, mint mondta, arra szánta el magát, hogy hosszú évtizedek után először értékesítse a gyűjtemény egyes darabjait. Az elképzelés az, hogy a modern képek megkezdik vándorlásukat a műtárgypiacon. Ez lehetőséget ad arra, hogy a kiváló műveket alkotó, ám gyakran nem eléggé becsült magyar művészek méltó helyet vívhassanak ki maguknak művészetkedvelő nagyközönség előtt. Antal Péter azt reméli: e rejtett kincsek piacra kerülése segít újrafogalmazni a magyar művészetről alkotott képet, segít megérteni, hogy amit hazánkfiai alkottak, az ugyanolyan érték, mint amivel annak idején a németalföldi vagy párizsi iskolák legjobbjai ajándékozták meg a világot.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.