Új templom Debrecenben

Új templommal gazdagodik a tégláskerti református közösség a hét végén Debrecenben. A ház alapkövét Csiha Kálmán erdélyi püspök rakta le, a felszentelő istentiszteletet pedig Bölcskei Gusztáv, a református zsinat elnöke tartja ma délelőtt 11 órakor. A szép arányú református templom Csete György tervei alapján és közvetlen irányításával épült. Az organikus építészet mestereként számon tartott Kossuth-díjas építész orfűi forrásházát nemrégiben védetté nyilvánították.

2006. 07. 07. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az orfűi ház, amely tulajdonképpen az ajkai bányászok vízellátását szolgáló ipari épület, jelképes értékkel bír, hiszen ez alapozta meg Csete György nemzetközi hírnevét a hetvenes években. Abban az időben, amikor a panelek falanszterformáihoz görcsösen ragaszkodó, hivatalos irányzat prominens képviselője, Major Máté durva támadást indított a Pécsi Ifjúsági Iroda köréhez tartozó újítók ellen. Csete György, Blazsek Gyöngyvér, Deák László, Dulánszky Jenő, Jankovics Tibor, Kistelegdi István bűne az volt, hogy tulipánt álmodtak a betonsivatagba: a népi építészet évszázados hagyományaiból merítve oldani próbáltál a kínosan egyenes formák lehangoló merevségét. A paksi tulipános házak által kirobbantott, évtizedekig húzódó vita méltánytalan támadásai után most méltó elégtételnek tekinthető, hogy az organikus építészet iskolapéldája, az orfűi ház műemléki védelmet kapott. – Ez számomra felér egy Kossuth-díjjal – mondja az alkotó, aki azóta is következetesen merít abból a végtelen gazdagságú formanyelvből, ami a Kárpát-medence építészetében évszázadokig tettenérhető volt a hétköznapi építészetben is.
– A magyar refomátusság jelképét akartam megalkotni, ihletőm pedig a közelben található, gyönyörű nyírbátori harangtorony meg a „fatornyos haza” eszméje volt – fogalmazza meg a most felszentelendő debreceni templom kapcsán ars poeticáját. – Azt az attitűdöt próbáltam megmutatni, ami egyszerre képviseli a mély, hazához kötött hitet, a legszebb értelemben vett földhözragadtságot és hagyományszeretetet – vallja Csete György. Erdély üzenete valóban ott van a templomocska minden ívében és tornyában: kibomlanak belőle a legnagyobb transsylvániai írók. Mindenekelőtt Kós Károly, aki tollforgatóként és építészként is közeli, személyes barátja volt Csete Györgynek. De benne van a templomban egy másik barát, a 2000-ben elhunyt Dulánszky Jenő is, akivel még az organikus építészet születésének hőskorában, pécsi évei alatt alapozták meg az életre szóló, személyes és munkakapcsolatot.
– A debreceni templom tervezését még együtt kezdtük, ám Dulánszky halála után, fájdalmasan hiányolva értő jelenlétét, már egyedül kellett a munkát befejeznem a tervezéstől egészen a napi művezetésig – mondja Csete György.
A Kossuth-díjas alkotó a debreceni templomot befejezve most a kiskunmajsai temetőkápolnán, vagy ahogyan ő fogalmaz, a temetkezési kápolnán dolgozik. A ház a Pongrácz Gergely nyughelyéül szolgáló ’56-os múzeum ikertestvére lesz, ami egy alul helyet foglaló urnatemetőből és egy fölé emelkedő, működő kápolnából fog állni.
– Mert helyénvaló, hogy a halottainkat el kell temetni, de az is helyénvaló, hogy meg kell adni nekik a végtisztességet – fogalmazza meg az új munka summáját a tervező.
Az egymásnak „felelgető” épületek egyébként sem idegenek az építész felfogásától: a debreceni templom például a Budapest közelében található halásztelki római katolikus templom közeli rokona, és nem véletlenül. – Minden keresztény templom építészeti elrendezése ugyanazt a mintát követi, és minden templomban ugyanazt az Istent imádja minden felekezet, csak a liturgia más – mondja.
Csete György különös jelentőséget tulajdonít annak, hogy a debreceni templomot ötven évvel a forradalom és 550 évvel a nándorfehérvári diadal után veszi birtokába a hívő közösség. Így az épület mindkét heroikus küzdelem mementójaként értelmezhető, olyan jelképként, ami arra emlékeztet, hogy a magyarság Európa felhatalmazása nélkül védte meg Európát az idegen hódítóktól. Hála egyik helytállásért sem járt, ám köszönet mégis. A nándorfehérvári diadalra ugyanis minden délben emlékeznek a harangok szerte a világban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.