Egy történelmi család portréja

Vázsonyi Vilmos Párizsban élő művészettörténész történelmi család sarja. Édesapja, Vázsonyi János és apai nagyapja, Vázsonyi Vilmos a nemzet érdekében munkálkodó államférfiak voltak. Ő is követte a családi hagyományt; mivel az 1956-os bölcsészkari forradalmi diákbizottság munkatársa volt, el kellett hagynia Magyarországot, így külhonban szerzett hírnevet hazájának.

2006. 08. 01. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Vázsonyi unoka azért érkezett Magyarországra, mert a terézvárosi önkormányzat és egy civil szervezet, a Terézvárosi Művelődési Közalapítvány a közelmúltban megkoszorúzta édesapjának emléktábláját a Liszt Ferenc téri lakás falán. Elmondta, hogy a dédapja hatgyermekes sümegi tanítócsalád sarjaként költözött a kiegyezés után Pestre. Még a dédnagyapa sem hitte volna, hogy fiából, Vázsonyi Vilmosból az Osztrák–Magyar Monarchia igazságügy-minisztere és ötvenéves korában Budapest díszpolgára lesz, bizonyítván, hogy a történelmi Magyarországon egyszerű, vidéki értelmiségi családból származó emberek is a társadalmi lét igen magas fokára juthattak. Vázsonyi Vilmos közéleti szerepét az úgynevezett Véderő mozgalomban kezdte el, ami a magyar anyanyelv használatát követelte a közös hadsereg magyar katonái számára. Ekkor mint fiatal joghallgatót az 1848-as függetlenségi politikusok felfedezték. Irányi Dániel a negyvennyolcas eszmék örökösének hívta. Először megalakította az első Demokrata Kört, majd a Demokrata Pártot. A nevéhez fűződik az általános és titkos választójogért folytatott küzdelem, amit 1917–18-ban igazságügy-miniszterként folytatott, sajnos kevés sikerrel. Ha akkor a magyar anyanyelvűek és a magyarul írni-olvasni tudók megkapták volna a választójogot, talán nem tör ki sem az 1918-as, sem az 1919-es lázadás, és nem jutott volna olyan lejtőre az ország, mint a kommünnel, és talán Trianonban is másként alakulnak a dolgok.
Amikor idősebb Vázsonyi Vilmos úgy érezte, hogy a haza veszélyben forog, szembefordult korábbi elvtársaival, s beszédeiben, írásaiban hevesen támadta a baloldalt. 1918. október 31-én, Tisza István meggyilkolásának napján el kellett menekülnie Magyarországról. Három évig, a Bethlen-konszolidációig bécsi emigrációban élt. Soha nem heverte ki a trianoni trauma fájdalmát, amely akkor minden magyar családot világnézettől függetlenül porig sújtott. Azok közé az emberek közé tartozott, akik együtt képviselték azokat az erényeket, amelyeket külön-külön szoktak jobb- és baloldali politikusoknak tulajdonítani. Egyszerre volt konzervatív hazafi és szociális szempontból érzékeny, társadalomjobbító elme. Unokája szerint programja: egyenlő jog, gazdasági igazság, általános kultúra, ma is becsületére válna minden politikusnak. Van egy mondata, amely az 1918-as Magyarországról szól: Nem vagyok sem forradalmár, sem hitvány szolga. Szabad polgár vagyok, és az is maradok.
Ifjabb Vázsonyi Vilmos nem tudná eldönteni, kit tart inkább példaképének: a nevét viselő nagyapját vagy édesapját, Vázsonyi Jánost, akit Antall József a huszadik század egyik legjelentősebb magyar politikusának tartott. Édesapja a nagypapával együtt emigrált 1918-ban Bécsbe, s ha lehet, még nála is keményebben volt forradalomellenes. Visszatérve hazájába, apja halála után átvette annak demokrata pártbeli szerepét. 1931-től országgyűlési képviselőként annak a reformnemzedéknek a tagja volt, amely a trianoni traumából kereste a kiutakat. A szociális érzékenység és a magántőke tisztelete együtt jellemezte, s hajlandó volt minden csoporttal együttműködni, amelyik szembeszegült a náci Németországgal. Mind az apa, mind a nagyapa korán felismerték, hogy a moszkovita baloldali diktatúra legalább olyan veszélyt jelent a világra és Magyarországra, mint a nácizmus. Vázsonyi János, miközben egyszerre harcolt a kétféle eszmesátán ellen, áldozatául esett az egyiknek. A német megszállás napján a Gestapo letartóztatta. Németországba hurcolták, Dachauba került. Az angolok szabadították ki, de a táborban elhatalmasodott rajta a gyógyíthatatlan betegség. 1945-ben halt meg egy tüdőszanatóriumban.
Az elődökhöz méltó, egykori ’56-os forradalmár unoka, ifjabb Vázsonyi Vilmos átérzi Magyarország jelenlegi gondjait is. Őszintén örül annak, hogy édesapja egykori szűkebb pátriájában, Terézvárosban működik a múlt pénteki emléktábla-koszorúzást szervező Terézvárosi Művelődési Közalapítvány. Mint a képzőművészet és az építészet iránt fogékony ember, reméli, hogy a lokálpatrióta polgároknak talán sikerül megakadályozniuk azt a modernizáció címen folytatott rombolást, amely a hetvenes évektől mindmáig tart, és jellegtelenné tette mind az Erzsébetváros, mind a Józsefváros egy részét.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.