Hagyományos mesterségek

S E R E G S Z E M L E Tegnap ünnepi megnyitóval kezdődött a mesterségek ünnepe, a népművészet hagyományos éves seregszemléje a budai Várban. A vasárnap estig tartó találkozón nyolcszáz mester kínálja portékáit. Örömhír a későig maradóknak, hogy a korábbi évek tapasztalatai alapján tovább tart nyitva a rendezvény: még este tízkor is kezdődnek néptáncos-zenés programok, és a gyermekjátszó is csak nyolckor zár.

2006. 08. 17. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Húsz év telt el az első mesterségek ünnepe óta, és ezalatt alighanem teljes jogot nyert a népművészet a városi kultúrában is. Legalábbis a Szent István-nap köré rendeződő kézműves seregszemle ezt sugallja: aligha találunk turisztikailag ilyen jelentős rendezvényt Budapesten, ahol három-négy nap alatt százezrek fordulnak meg. Jelentősége a tavaszi fesztiválhoz hasonló, rengeteg külföldi érkezik kifejezetten azért Budapestre, hogy megtekintse a vásári forgatagot, és bevásároljon egy évre a minőségi portékákból.
Nagy szükség is van erre rohanó világunkban: nem mintha a mesterségek ünnepén nyugalmat találnánk a kicsi helyre összezsúfolt, egymást taposók hadában, viszont a tömegtermelés esztétikailag, minőségileg gyenge árukínálata mellett üdítő látni, hogy még mindig készülnek olyan termékek, amelyekbe mestereik a lelkük egy kis szeletét is belevarázsolják. A kézzel készített kerámia, szőttes, faragvány vagy éppen mézeskalács sosem veszi fel a versenyt árában a futószalagon gyártott társaival, az előbbiek viszont emberi léptékűek, sok ezer éves hagyományt őriznek, és valahol az örökkévalóságnak szólnak, akkor is, ha nem tartanak soká, mint a mézeskalács. A mesterségek ünnepe lényegében kinőtte a helyszínt, a hét végére általában alig lehet haladni a tömegben, az augusztus 20-i rendezvények útlezárásai miatt lényegében megközelíthetetlen a Vár, ennek ellenére mégis minden évben újra és újra elzarándokolunk oda, és fejet hajtunk a hagyományt őrzők előtt. A mesterségek ünnepe igazi családi program: nemcsak a látványosság és a vásárfia vonzza a gyermekeket, hanem számos kézműves foglalkozás, játszóház, bábszínház várja őket, amelyek segítségével megismerhetik, hogy is éltek, mit is játszottak a régebbi korok gyermekei.
Napjainkban az etno újra divat, különösen a női ruhák díszítései nyúlnak vissza szívesen a néphagyományba. Talán ezért is aktuális az idén a hímzés és a viselet középpontba állítása a találkozón, erről egyébként egy szeptember elejéig nyitva tartó kiállításon is meggyőződhetünk a Magyar Nemzeti Galériában. Azért is érdekes ez a tárlat és a hozzá kapcsolódó holnap délutáni divatbemutató, mert nemcsak a régmúlt korok viseleteit mutatja be, hanem könnyen megvalósítható ötleteket kínál ahhoz, miként ötvözzük a hagyományt a mai kor elvárásaival és az időközben kialakult praktikus öltözködési megoldásokkal. Mindezt a textilvilágot komplex tárgyi környezetben, eredeti funkcióját is megvilágítva láthatjuk, s megérthetjük, megtanulhatjuk, mennyi mindent elmondhat viselőjéről, tulajdonosáról egy kicsi anyagdarab.
A seregszemlén évek óta a határon túli mesterek is részt vesznek, és ez különösen fontos, hiszen a magyar néphagyomány csak és kizárólag teljes Kárpát-medencei komplexitásában érthető meg. Mindig egy-egy külföldi vendég is bemutatkozik, az idén az észtek mellett az ázsiai kultúrába tekinthetünk be: kirgizek, osztyákok, vogulok, hantik-manysik érkeznek, akik hetek óta Magyarországon kézműveskednek magyar mesterekkel közös alkotótáborokban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.