Nem mindennapi és különleges válogatás Agócs Gergely Kilencz ballada című lemeze. Már csak azért is, mert a ballada az egyik legnehezebb műfaj, homályba vesző, időnként nehezen értelmezhető történeteket, alapvető bűnöket, büntetéseket, áldozatokat sorol fel, olyan tragédiákat, amelyeket nehéz feldolgozni. A korongon kilenc ismert és kevésbé ismert ballada szerepel, a három árva történetétől Fehér Annáig, mindegyik egészen más stílust, tájegységet, kíséretet képviselve. Persze nem csak ettől változatos a lemez: Agócs olyan beleérzéssel, átéléssel jeleníti meg a szereplők lelki világát, a fájdalmat, hogy valósággal odabilincseli a hallgatót a hangfalakhoz. Agócs sokáig érlelte magában ezeket a dalokat, mire kiállt vele a nyilvánosság elé. Több mint három éve énekelte fel őket, s csak nemrég tette közkinccsé, de az is biztos, hosszú évek előzték meg a felvételeket is, annyira átgondolt és letisztult az anyag.
A ballada sok-sok versszaka mindig hoz nála valami újdonságot, a szöveghez, az aktuális cselekményhez illő díszítést, s ezzel művészi magaslatba emeli a legegyszerűbb dallamot is. Egy pillanatra sem veszíti el a hallgató figyelmét, sosem monoton, a dallamokban rejlő apró lehetőségeket kimeríti, mégsem kerül soha a középpontba. Agócs „csak” narrátor, és éppen ez az, ami lenyűgözően hatásos. Úgy fejezi ki a fájdalmat, hogy közben az ő énekhangja a háttérben marad, nincsenek túljátszott dallamsorok. Ahogy a katonadalok, úgy a kifejezetten női balladák is furcsán hatnak az ellenkező nem szájából, Agócs Gergely azonban nem akar a bőrükbe bújni, ő megmarad mesélőnek, és ezáltal ezt az ellentmondást is áthidalja. Nála a női, asszonyi érzések is hitelesek maradnak.
Mindazonáltal nem könnyű egyben végighallgatni a lemezt, éppen a szuggesztív előadás miatt. Kilenc személyes tragédiát kell átélnünk, halált, szerelmi bánatot, gyilkosságot, árvaságot, árulást. Agócsnál azonban a katarzis a lényeg, a balladák örök érvényű üzenete, s ezáltal a sok igazságtalanságot is könnyebb elviselni. A Kilencz ballada azt mutatja meg, mi is ez a műfaj, miért született, és ezáltal egy kicsit közelebb kerülhetünk ahhoz, hogy a balladai homályba vesző történetekkel mit is akartak nekünk üzenni a régi korok falusi emberei.
(Agócs Gergely: Kilencz ballada. Fonó Budai Zeneház, 2005.)
Orbán Viktor: Régi és kínzó adósságát teljesítette Magyarország