Véget ért a mesterségek ünnepe, a tárgyalkotó népművészet legnagyobb éves seregszemléje. Az idén huszadik alkalommal megrendezett négynapos eseményre közel százezren voltak kíváncsiak. A találkozó fő témája ezúttal a tű köré fonódott, vagyis a hímzés és a viseletkészítés került a középpontba. E témában Tetőtől talpig címmel kiállítást is rendeztek a Magyar Nemzeti Galériában, ez azonban nem zárt be a mesterségek ünnepével: szeptember 3-ig tekinthető meg. A színes műsorok idén tovább tartottak, akárcsak a vásár, s ezt díjazták a látogatók, este nyolckor még tele volt a budai Vár.
A rendezvénnyel egy időben, pénteken konferenciát is tartott az esemény főszervezője, a Népművészeti Egyesületek Szövetsége (NESZ). Igyártó Gabriella, a NESZ ügyvezető igazgatója lapunk kérdésére sikeresnek mondta a konferenciát, amelyre svéd, finn, spanyol és szlovák vendégeket hívtak. A NESZ idén tavasszal belépett az Európai Kézműves Szövetségbe, amelynek hazánk tizedik országként lett tagja, e szervezet tisztségviselői szólaltak fel a konferencián. Mint azt Igyártó Gabriella elmondta, az elsődleges téma a többi ország népművészeti szövetségeinek szervezeti felépítése volt, valamint az, honnan tudnak megfelelő anyagi támogatást szerezni egyesületeik és rendezvényeik számára. A NESZ ügyvezető igazgatója kifejtette: nálunk sokkal élőbb a hagyomány, mint más országokban, mégis sokkal kisebb a népművészet állami támogatása. Igyártó Gabriella a legfőbb gondnak azt nevezte, hogy Magyarországon még az évek óta sikeres nagy rendezvények támogatása is kiszámíthatatlan, rendszeresen átszervezik a pályázati pénzeket és az azokat felügyelő alapokat, minisztériumokat, megnehezítve ezzel a tervezhetőséget.
A mesterségek ünnepén osztja ki a NESZ minden évben a legjobb mestereknek járó díjakat. Az év ifjú mestere a népművészet ifjú mestere címmel is kitüntetett kékfestő Gerencsér Zsolt lett, az Év mestere elismerést Gulyás Béla gyertyamártó vehette át. A hagyományőrző díjat a hímző Janzsó Imréné kapta, a Király Zsiga-díjakat pedig Erdei Gáborné hímző népi iparművésznek, Jakab Andrásné csipkeverőnek, Komjáthyné Horváth Ágnes kéziszövő népi iparművésznek, Szondy Sándor fafaragó népi iparművésznek, valamint Török Imréné népijáték- és szövőszakoktatónak ítélték. Minden évben egy Aranykoszorú-díjnak nevezett életműkitüntetést is kiosztanak, ezt idén Eiben Imréné hímző népi iparművész érdemelte ki.
Tömegkarambol az M7-esen Székesfehérvárnál