Közel százezer látogató idén

Közel százezren látogattak ki az idén a mesterségek ünnepére a budai Várba, ahol nyolcszáz mester kínálta portékáit. A vásári hangulat mellett mesterségbemutatók, kézműves- foglalkozások és népzenés-néptáncos műsorok szórakoztatták az érdeklődőket.

2006. 08. 20. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Véget ért a mesterségek ünnepe, a tárgyalkotó népművészet legnagyobb éves seregszemléje. Az idén huszadik alkalommal megrendezett négynapos eseményre közel százezren voltak kíváncsiak. A találkozó fő témája ezúttal a tű köré fonódott, vagyis a hímzés és a viseletkészítés került a középpontba. E témában Tetőtől talpig címmel kiállítást is rendeztek a Magyar Nemzeti Galériában, ez azonban nem zárt be a mesterségek ünnepével: szeptember 3-ig tekinthető meg. A színes műsorok idén tovább tartottak, akárcsak a vásár, s ezt díjazták a látogatók, este nyolckor még tele volt a budai Vár.
A rendezvénnyel egy időben, pénteken konferenciát is tartott az esemény főszervezője, a Népművészeti Egyesületek Szövetsége (NESZ). Igyártó Gabriella, a NESZ ügyvezető igazgatója lapunk kérdésére sikeresnek mondta a konferenciát, amelyre svéd, finn, spanyol és szlovák vendégeket hívtak. A NESZ idén tavasszal belépett az Európai Kézműves Szövetségbe, amelynek hazánk tizedik országként lett tagja, e szervezet tisztségviselői szólaltak fel a konferencián. Mint azt Igyártó Gabriella elmondta, az elsődleges téma a többi ország népművészeti szövetségeinek szervezeti felépítése volt, valamint az, honnan tudnak megfelelő anyagi támogatást szerezni egyesületeik és rendezvényeik számára. A NESZ ügyvezető igazgatója kifejtette: nálunk sokkal élőbb a hagyomány, mint más országokban, mégis sokkal kisebb a népművészet állami támogatása. Igyártó Gabriella a legfőbb gondnak azt nevezte, hogy Magyarországon még az évek óta sikeres nagy rendezvények támogatása is kiszámíthatatlan, rendszeresen átszervezik a pályázati pénzeket és az azokat felügyelő alapokat, minisztériumokat, megnehezítve ezzel a tervezhetőséget.
A mesterségek ünnepén osztja ki a NESZ minden évben a legjobb mestereknek járó díjakat. Az év ifjú mestere a népművészet ifjú mestere címmel is kitüntetett kékfestő Gerencsér Zsolt lett, az Év mestere elismerést Gulyás Béla gyertyamártó vehette át. A hagyományőrző díjat a hímző Janzsó Imréné kapta, a Király Zsiga-díjakat pedig Erdei Gáborné hímző népi iparművésznek, Jakab Andrásné csipkeverőnek, Komjáthyné Horváth Ágnes kéziszövő népi iparművésznek, Szondy Sándor fafaragó népi iparművésznek, valamint Török Imréné népijáték- és szövőszakoktatónak ítélték. Minden évben egy Aranykoszorú-díjnak nevezett életműkitüntetést is kiosztanak, ezt idén Eiben Imréné hímző népi iparművész érdemelte ki.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.