Örömkoncert és propaganda

2006. 08. 20. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Medgyessy Péterék 2003-ban eredetileg azért kezdeményezték az azóta hagyománnyá vált augusztus 19-i Örömkoncertet, hogy megünnepeljék: a népszavazáson hazánk nagy többséggel megszavazta az európai uniós csatlakozást. A Hősök terén rendezett monumentális, ingyenes szabadtéri hangverseny, amelyen kétszázötven zenész és négyezer énekes adta elő az Örömódát, az EU-himnuszt, kiváló alkalom volt Medgyessynek, hogy beszédet intézhessen az öszszesereglett néphez, azonban, mint olyan sokszor rövid regnálása alatt, itt is kifütyülték. Alighanem érthető a reakció: aki a koncertre érkezett, az a zenére kíváncsi, és nem a politikusokra, jöjjenek akár jobb-, akár baloldalról. Annak nem biztos, hogy sok kedve van a demagóg kormánypropagandákhoz, főleg nem ilyen különleges és emelkedett pillanatban. Úgy tűnt, az esetből tanultak a politikusok, mert azóta egyikük sem állt ki a kormánydöntések igazságosságát és eredményességét, valamint a Fidesz-kormányhoz képest létrejött jólétet bizonygatni és hangsúlyozni az ünnepi előestén. A helyszín minden évben változott, de sosem kapott többé politikai színezetet a koncert – egészen mostanáig. Volt a budai alsó rakparton, a Dunán, most negyedik alkalommal azonban az Országház elé, a Kossuth térre hívták a népet, ahol egy kissé úgy tűnt, mintha burkoltan azt éreztetnék: azért ne felejtsétek, kinek köszönhetitek ezt az estét. Ezt sugallta a rendezvény tévéreklámja is, amelyben Lajkó Félixék átcsúsztak a „készült a Magyar Köztársaság kormányának megbízásából” szlogenbe. Érvényesül a régi, jól bevált módszer: kenyeret és cirkuszt, de főleg cirkuszt, ha már kenyérre egyre kevésbé telik. (Ennek jegyében idén már papírszékek sem voltak, végig állni kellett.)
Lajkó Félix és vendégei, Dresch Mihály, Rúzsa Magdi és Boban Markovicék a politika fölött állnak. Korántsem biztos, hogy a kormányoldalra szavaznak, Rúzsa Magdi már csak azért sem, mert a december 5-i népszavazás Gyurcsány által vezetett nem-kampányának köszönhetően még hosszú évekig nem is lehet magyar állampolgár, így egyelőre biztosan nem léphet az urnákhoz, Boban Markovicék pedig valószínűleg még a magyar belpolitikai erőviszonyokkal sincsenek tisztában. Miért kell ezeket a kiváló muzsikusokat, akik lenyűgözték a hallgatóságot csodálatos műsorukkal, akárcsak ilyen burkoltan is belerángatni a napi politikába? Az már csak hab a tortán, hogy Horn Gábor úgy fogalmazott a Miniszterelnöki Hivatal nevében az eseményt beharangozó sajtótájékoztatón: „Az Örömkoncert célja, hogy a sokféle nemzetiséget összeforrasztó Magyarország zenei sokszínűségét megmutassa.” A koncerten Dresch Mihályon és a kísérő zenészeken kívül tudtommal csak vajdasági magyarok és szerbiai szerbek léptek színpadra. Vajon hol maradt a sokféle nemzetiség?

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.