Besúgó volt a költő

Balogh Ferenc néven jelentett a román kommunista titkosszolgálatnak Szilágyi Domokos erdélyi költő – szerepel abban a közleményben, amelyet tegnap hozott nyilvánosságra a költő családja. A feltárt adatok szerint Szilágyi Domokos az 1958 és 1965 közötti időszakban, hét évig jelentett a Securitaténak, többek között Páskándi Géza költőről.

2006. 09. 28. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Óriási megdöbbenést keltett az erdélyi magyar irodalmi és közéletben az információ, miszerint Szilágyi Domokos költő (1938– 1976) együttműködött a román állambiztonsági szervekkel. Az erdélyi író- és költőtársadalom berkeiben hónapok óta félnyilvánosan elterjedt híresztelés végére tegnap a költő családja tett pontot, beismerve, hogy Szilágyi Domokos a román kommunista titkosszolgálat, a Securitate besúgója volt.
A költő élettársa, Nagy Mária, öccse, Szilágyi Kálmán, valamint Stefano Bottoni történész által aláírt közleményből kiderül, hogy az erdélyi magyar avantgárd irodalom kiemelkedő tehetségű alakja Balogh Ferenc fedőnéven működött együtt a román állambiztonsági szervekkel. A dekonspirálás érdekében Szilágyi családja az utóbbi hónapokban hivatalosan megkereste a Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanácsot, ám a bukaresti levéltár szerint a román hírszerző szolgálat még nem adta át „Balogh Ferenc” hálózati dossziéját. Ennek ellenére a fennmaradt iratok egyértelműen, minden kétséget kizáróan bizonyítják, hogy Balogh Ferenc azonos Szilágyi Domokossal; a rendelkezésre álló dokumentációban a Maros Magyar Autonóm Tartomány belügyi szerveinél szolgáló Stefan Blaga alezredes fedi fel az együttműködő személyazonosságát egy 1964-es jelentésben, fedőneve mellett polgári nevét is említve.
Szilágyi besúgói tevékenysége 1958 és 1965 között, két jól elkülöníthető szakaszban dokumentálható: 1958-ban Balogh Ferenc fedőnéven 13 írásos jelentést adott a Kolozs tartományi, illetve 1965-ben a bukaresti állambiztonsági szerveknek. Együttműködése három megfigyelési dosszié – Lakó Elemér és Varró János, Péterffy Irén, valamint Páskándi Géza megfigyelése – alapján rekonstruálható. Szilágyi Domokos 1957 tavaszán került a Securitate látókörébe, miután 1956 októberében, a kolozsvári Bolyai Tudományegyetem másodéves magyar szakos hallgatójaként nyíltan egyetértett a magyar forradalom követeléseivel. „Noha Balogh Ferenc hálózati dossziéjának hiányában nem dokumentálhatók a beszervezés körülményei és annak indíttatása, feltételezhető, hogy Szilágyi Domokost nemcsak a saját szabadsága elvesztésével fenyegethették meg, hanem barátnőjével, Várady Emesével is zsarolhatták, aki a Bolyai egyetem tanulójaként került be a nyomozás alatt álló csoportba” – szerepel a család közleményében. Az első, Balogh Ferenc néven leadott jelentés 1958. április 9-ére datálható, a következő hónapokban pedig Szilágyi feladata a Lakó Elemérrel, Varró Jánossal, illetve Péterffy Irénnel való kapcsolattartás volt, megfigyelés céljából. A feltárt adatok bizonyítják, hogy a terhelő jellegű írásos jelentések nyomán a költő által megfigyelteket több évi börtönbüntetésre ítélték. Az eddigi iratfeltárás során Balogh Ferenc ügynök jelentései 1965-ben is felbukkannak: az akkor már Bukarestben élő Szilágyi Domokost az 1963-ban szabadult Páskándi Géza megfigyelésével, új verseinek elemzésével bízták meg, de az általa megfigyeltek között szerepelt még Domokos Géza, Szász János és Majtényi Erik is.
„Abban reménykedünk, hogy a hiteles információk birtokában az erdélyi magyar közélet immár őszinte és lényegre törő vitába bocsátkozik Szilágyi Domokos közelmúltjáról” – állapítja meg a költő múltját feltáró közleményben Szilágyi Domokos élettársa, öccse és Stefano Bottoni történész.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.