Mahler Budapesten címmel nyílt kiállítás a Művészetek Palotájában a Magyar Állami Operaház emlékgyűjteményéből, amely a kilencvenöt éve elhunyt zeneszerző az Ybl-palota élén eltöltött két és fél esztendejét mutatja be korabeli kották, képanyag és dokumentumok segítségével. Mindezt a Fesztiválzenekar által szervezett, vasárnapig tartó budapesti Mahler-ünnep részeként láthatja a hét végén a közönség.
Az eseménysoron egyébként Mahler unokája, Marina Mahler is részt vesz, aki mint fogalmazott, azért jött el hazánkba, hogy támogatásáról biztosítsa a fesztivált, ami nemcsak a magyar, hanem az egész világ zenei élete számára fontos. A koncertsorozaton ma és holnap este a Fesztiválzenekar játszik a Bartók Béla Nemzeti Hangversenyteremben, ahol gépzongora segítségével Mahler zongorajátékát is hallhatjuk.
Mahler budapesti éveiről tegnap tudományos szimpóziumot is rendeztek, amelyen Szegedy-Maszák Mihály irodalomtörténész a zeneszerző és a magyar szellemi élet kapcsolatát mutatta be, Peremiczky Szilvia zenekutató pedig Mahler és a magyar nyilvánosság viszonyáról beszélt. A magyarországi Mahler-kutatások azért is fontosak, mivel noha az 1888–1891-ig tartó budapesti időszak a világszerte ünnepelt komponista életében jelentős volt, a nemzetközi zenetudomány nyelvi nehézségek miatt szinte egyáltalán nem foglalkozik vele.
Meglepő fordulatot tartogat az időjárás