Leépítés az Operában

Ismeretes: száz fő elbocsátásáról döntött az Operaház vezetése, a szakszervezet előzetes adatai alapján az utcára kerülők nyolcvan százaléka művész. Az Erkel Színház sorsa még mindig nem dőlt el, bezárása esetén újabb elbocsátások várhatók. A szakszervezettől megtudtuk: a most bejelentett felmondásokat megelőzően az idei évben már szintén százan elmentek az intézménytől.

2006. 09. 14. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nagyon fekete év áll előttünk – fogalmazott Kovács János, az Operaház fő-zeneigazgatója lapunknak a leépítések kapcsán, egyben hozzátette: ami mostanában a sajtóban elterjedt, feketébb képet fest, mint a valóság. Kovács János az elbocsátásokat elkerülhetetlennek nevezte, amelyekre azért kerül sor, hogy a dalszínház kijöjjön a lecsökkentett költségvetésből. Azt is hangsúlyozta: nem igaz az elterjedt nézet, miszerint olyan énekeseket foglalkoztatna a dalszínház, akik felveszik a fizetésüket, és mégsem énekelnek, mert nem elég jók. Ezzel szemben vannak, akik azért énekelnek keveset, mert nem jut elég lehetőség számukra. – Hozzá kell tennem, hogy a leépítés ténye hirtelen lett hírértékű, holott ezt májusban Hegyi Árpád Jutocsa akkori főigazgató és Megyeri László, a modernizációs programért felelős tanácsadó határozta el jóval nagyobb arányban, csak a kivitelezése azóta nem történt meg; a kormány részéről nem állt rendelkezésre a végkielégítésekhez szükséges fedezet – fogalmazott a Kossuth-díjas karmester.
Ha leépítésekről beszélünk, le kell szögezni: hogy százan már elmentek az Operaháztól az elmúlt évben, és most újabb száz elbocsátásáról van szó – mondta lapunk kérdésére Rotter Oszkár. A szakszervezet elnöke kollégáihoz hasonlóan elkerülhetetlennek látja a mostani leépítést a költségvetés drasztikus csökkentése miatt, az elbocsátandók összetételével azonban már vitatkozna. A teljes névsor még nem áll rendelkezésükre, anynyit azonban már tudnak, hogy az elbocsátottak nyolcvan százaléka művész, s ezt a szakszervezet erősen kifogásolja.
Hiába törekedtünk rá, egy leépítésnél mégsem lehet teljesen igazságosan eljárni – fogalmazott Mali István, aki elmondta: már tavasszal értesítették arról, hogy a zenekari bérkeret 12 százalékkal csökken, így régóta tudják, hogy a leépítés elkerülhetetlen. A zenekari igazgató hangsúlyozta: az eredetileg tervezett 45-ről 28-ra csökkentették az elbocsátandó muzsikusok számát, ebből is csak 17 főnek szűnik meg a státusa, a többiek félállásban maradhatnak. Hozzátette: az elbocsátottak többsége olyan korú, hogy nyugdíjba mehet. Mindegyiküket megilleti a közalkalmazottaknak járó nyolc hónapos felmondási idő is, amelyből négy hónapot kell ledolgozniuk. – A zenekar szerkezetét meg kellett tartani, így nem tudtunk kizárólag a nyugdíjazáshoz igazodni. Az idei évadban kevesebb előadásunk lesz, ezért várhatóan nem jelent majd nagyobb terhet a zenekarnak a kisebb létszám – fogalmazott Mali István.

Emlékdíj a Dalszínháznak. Bartók Béla-emlékdíjban részesül a Magyar Állami Operaház. A Magyar Művészetért kuratóriuma és a Herendi Porcelánmanufaktúra által alapított díjat Kovács János, a társulat megbízott fő-zeneigazgatója várhatóan ma veszi át. (MN)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.