Sokszínűség, táncházi hangulat

2006. 09. 24. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Meglepően jó kínálattal állt elő a Fonó a népzene-világzene területén, az őszre megjelentetett Udrub lemez, a Suhanás és az autentikus muzsikát játszó Kalamajka jubileumi albuma a maga műfajában különleges színfolt. Leginkább a sokszínűség jellemzi mindkét CD-t.
A két éve alakult Udrub – Gerzson János, Golán Tibi, Torják Dávid és Orczy Géza – formációja a Suhanáson két vitathatatlanul kiváló muzsikussal, Balogh Kálmánnal és Frankie Látóval egészül ki. A lemez címe, a Suhanás is nagyon találó, könnyed, légies a zene, s mintegy átsuhan egy elképzelt emberi életen, különböző érzéseken, hangulatokon. Látszólag hatalmas egyveleg, amit az Udrub magába olvaszt. Van itt minden: magyar népzene, tradicionális keleti muzsika, dzsessz, klasszikus dallamok, improvizált és megkomponált szakaszok váltakozása, népi és klasszikus hangszerek sora. Azt érezzük, hogy a végeredmény mindenképp sajátos és egyedi hangzásvilágot teremt, de felsorolva ennyi mindent el sem tudjuk képzelni, hogy lehet ebből összeért, egységes stílust kialakítani. Pedig valóban összeáll a kép, az egyes távoli stíluselemek tökéletesen illeszkednek egymáshoz, akárcsak a különféle stílusokat képviselő muzsikusok játéka, amely szintén igazi összhangról árulkodik. Ez a zenei anyag egyszerre nemzetközi és magyar. A lemez koncertfelvétel, s így az improvizációkkal átszőtt dallamvilág sokkal jobban reagál a pillanatnyi érzésekre, szituációkra.
A Kalamajka lemeze egészen más világ, a legendás Molnár utcai táncházak megidézésére törekszik. Ez a hangulat ugyan valamennyire átkerült az új helyre, az Aranytízbe is, ott a környezet adta lehetőségek miatt óhatatlanul csorbult. A CD-n viszont visszaköszön a kopott padló, a régi nyüzsgés, akárcsak a jubileumi táncházon. Harminc éve töretlenül működő és emiatt igazi háromgenerációs táncház ugyanis csak egy van, a Kalamajkáé. Az élő hangulat is átjön a lemezen, és nagy öröm, hogy hosszabb táncmeneteket hallunk, valódi táncházas atmoszférát, olyan szituációt, ahol lehetőség van folyamatában megfigyelni és élvezni a muzsikát. Az is jót tesz a lemeznek, hogy az időközben felnőtt Kalamajka-gyerekek és a táncházban rendszeresen éneklő-táncoló fiatalok is helyet kaptak az albumon mint az új generáció képviselői. A nótázás, ami a CD-t lezárja, szintén a táncház jellegzetessége, s jó ötlet, hiszen még nem nagyon került fel lemezre a közönség éneke ilyen formában. A trackek számozása sajnos követhetetlen a lemezborítóhoz képest, leginkább az tudja, hol tart az album, aki jól ismeri a muzsikát. Ettől függetlenül azonban egy igazán jó, „Molnár utcás” hangulatú lemezt hallhatunk.
(Udrub: Suhanás, Fonó Budai Zeneház, 2006; Kalamajka: A Molnár utca 9.-től az Aranytízig, Fonó Budai Zeneház, 2006.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.