Két hangverseny is megemlékezik az 1956-os eseményekről. 23-án este nyolc órakor a Mátyás-templomban ünnepi kóruskoncertet tartanak. A Cantate vegyeskar, az Angelica leánykar, az ELTE Bartók Béla énekkar, a Honvéd férfikar és a Magyar Rádió Énekkara Bodrogi Éva, Megyesi Schwartz Lúcia és Korpás Ferenc énekesek közreműködésével kortárs magyar szerzők műveiből válogat.
Másnap este, kedden a Művészetek Palotája (MűPa) rendez nagyszabású 1956-os emlékhangversenyt a Bartók Béla Nemzeti Hangversenyteremben: itt fél nyolckor a Lengyel Rádió Nemzeti Szimfonikus Zenekara és Kórusa fejezi ki Lengyelország szolidaritását a magyar forradalommal és szabadságharccal, Lukasz Borowicz vezényletével. A koncerten elhangzó műsorból lemez is készül. A hangversenyre és a lemez kiadására azért vállalkoztak, mert az ötven évvel ezelőtti eseményeknek a lengyelekhez is közük van, a felkelés ugyanis a Bem-szobornál tartott diáktüntetéssel kezdődött, amelyet a poznani munkások és a lengyelországi megmozdulások iránti szolidaritás kifejezésére szerveztek. Később aztán a lengyelek fejezték ki együttérzésüket a magyarországi eseményekkel kapcsolatosan, a forradalmi Magyarország számára az első külföldi vér-, gyógyszer- és élelmiszer-szállítmányok Lengyelországból érkeztek. Ez is tanúbizonysága az évszázadok óta tartó és a jelek szerint elválaszthatatlannak tűnő lengyel–magyar barátságnak. A műsorban szereplő négy kortárs lengyel darab közül kettő közvetlenül az ’56-os események után született: Malawski a levert magyarországi antikommunista lázadás hatására komponálta Hungaria 1956 című művét, s Lutoslawski 1958-ban szintén ennek hatására írta a Gyászzenét. Penderecki Lengyel requiemjéből a Lacrimosa-tétel hangzik majd el, s a legújabb kompozíció a ma is élő Kilar Exodusa, amely a Szolidaritás létrejöttekor született. A hangverseny fővédnökei Sólyom László, a Magyar Köztársaság elnöke és Lech Kaczynski, a Lengyel Köztársaság elnöke lesznek.
Kocsár-premier. Jókai Anna Kossuth-díjas író nyitja meg holnap tizenegykor a budapesti Szent Teréz-templomban (Nagymező és Király utca sarok) Kocsár Miklós Kossuth-díjas zeneszerző négy kórusművének (Kitűnik származásom, Egyedül, Várom a havat, Karácsonyi fekete glória) ősbemutatóját, valamint Jókai Anna Ima Magyarországért című művére komponált kórusművet. A műveket a Nyíregyházi Cantemus kórus adja elő Szabó Dénes Kossuth-díjas karnagy vezetésével. (P. Z.)
Hozzád nyúlt a Péter? Fizikailag bántott - leleplező hangfelvétel Magyar Péterről