A lengyel szolidaritásról

K L A S S Z I K U S

2006. 10. 19. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Két hangverseny is megemlékezik az 1956-os eseményekről. 23-án este nyolc órakor a Mátyás-templomban ünnepi kóruskoncertet tartanak. A Cantate vegyeskar, az Angelica leánykar, az ELTE Bartók Béla énekkar, a Honvéd férfikar és a Magyar Rádió Énekkara Bodrogi Éva, Megyesi Schwartz Lúcia és Korpás Ferenc énekesek közreműködésével kortárs magyar szerzők műveiből válogat.
Másnap este, kedden a Művészetek Palotája (MűPa) rendez nagyszabású 1956-os emlékhangversenyt a Bartók Béla Nemzeti Hangversenyteremben: itt fél nyolckor a Lengyel Rádió Nemzeti Szimfonikus Zenekara és Kórusa fejezi ki Lengyelország szolidaritását a magyar forradalommal és szabadságharccal, Lukasz Borowicz vezényletével. A koncerten elhangzó műsorból lemez is készül. A hangversenyre és a lemez kiadására azért vállalkoztak, mert az ötven évvel ezelőtti eseményeknek a lengyelekhez is közük van, a felkelés ugyanis a Bem-szobornál tartott diáktüntetéssel kezdődött, amelyet a poznani munkások és a lengyelországi megmozdulások iránti szolidaritás kifejezésére szerveztek. Később aztán a lengyelek fejezték ki együttérzésüket a magyarországi eseményekkel kapcsolatosan, a forradalmi Magyarország számára az első külföldi vér-, gyógyszer- és élelmiszer-szállítmányok Lengyelországból érkeztek. Ez is tanúbizonysága az évszázadok óta tartó és a jelek szerint elválaszthatatlannak tűnő lengyel–magyar barátságnak. A műsorban szereplő négy kortárs lengyel darab közül kettő közvetlenül az ’56-os események után született: Malawski a levert magyarországi antikommunista lázadás hatására komponálta Hungaria 1956 című művét, s Lutoslawski 1958-ban szintén ennek hatására írta a Gyászzenét. Penderecki Lengyel requiemjéből a Lacrimosa-tétel hangzik majd el, s a legújabb kompozíció a ma is élő Kilar Exodusa, amely a Szolidaritás létrejöttekor született. A hangverseny fővédnökei Sólyom László, a Magyar Köztársaság elnöke és Lech Kaczynski, a Lengyel Köztársaság elnöke lesznek.

Kocsár-premier. Jókai Anna Kossuth-díjas író nyitja meg holnap tizenegykor a budapesti Szent Teréz-templomban (Nagymező és Király utca sarok) Kocsár Miklós Kossuth-díjas zeneszerző négy kórusművének (Kitűnik származásom, Egyedül, Várom a havat, Karácsonyi fekete glória) ősbemutatóját, valamint Jókai Anna Ima Magyarországért című művére komponált kórusművet. A műveket a Nyíregyházi Cantemus kórus adja elő Szabó Dénes Kossuth-díjas karnagy vezetésével. (P. Z.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.