Forradalmi villamos, tankok és az ötvenes évek gépjárművei árasztják el Budapest utcáit; holnaptól hatalmas lyukas zászló alatt hajthatunk át az Erzsébet hídon, a trikolór az egykori egyetemi tüntetés útvonalán folytatódik majd a művészeti iskolák diákjainak Szabadságszalagjával. A szemközti oldalon a Parlament homlokzatát festik be az ünnepi fénykompozíciók, amelyek 23-án átvonulnak az épület Kossuth tér felőli falára. A várost járva számtalan utcai rendezvénnyel találkozhatunk, a forradalom fő helyszínein információs sátrak, filmvetítés, történelmi idegenvezetők várják az érdeklődőket holnaptól egészen november 4-ig. Az Andrássy út egy szakasza az Emlékezés útjává változik, amelyen korabeli járművek, élő szobrok, valamint performance-ok elevenítik fel az ötven éve történteket október 22-én és 23-án tíz és négy óra között. Ehhez hasonló interaktív kiállítás lesz a Kisfaludy utca a Nap utca és a Corvin Mozi közé eső szakaszán és a Corvin Projekt Vajdahunyad utca–Futó utca közötti területén is, ahol a helyszínre látogató diákcsoportok délelőtt 10-től este 7-ig egy filmes stáb segítségével saját történelmi kisjátékfilmet forgathatnak, amelyet aztán DVD-n haza is vihetnek. A Corvin mozi mögött a Teatr 8 dnia világhírű lengyel utcaszínházi társulata mutatja be a poznani felkelésről szóló darabját a lengyel város önkormányzata ajándékaként 21-én és 22-én 19 órakor. A két nép sorsának ’56-os összefonódását emeli ki az a versantológia is, amelyet vasárnap délután 3-kor mutatnak be az Uránia Nemzeti Filmszínházban Lengyel tollal a magyar októberről címmel. Vasy Géza ismertetője után, négy órakor kezdődik ugyanitt a Budakeszi srácok című játékfilm díszbemutatója. A budapesti Orosz Kulturális Központban is megemlékeznek a forradalomról: a kiállított több mint száz, részben publikálatlan dokumentumot a közös, orosz és magyar levéltárak archívumaiból gyűjtötték össze. Kiállítás nyílik a Terror Házában is ma délután ötkor Pesti srácok címmel. A rendezvényen Balás Piri László, Regéczy-Nagy László, Karátson Gábor és Schmidt Mária mond köszöntőt.
Képzőművészeti tárlatok. Szinte áttekinthetetlenül gazdag azoknak a képzőművészeti és fotótárlatoknak a sora, amelyek az évfordulóhoz kötődve nyíltak. A Mai Manó Házban Magyar menekültek 1956 címmel rendezett tárlaton Ata Kandó és Violette Cornelius felvételeit mutatják be, az Ernst Múzeumban Haris László fotóművész kamaratárlata látogatható. A Vármegye Galériában erdélyi művészek tisztelegnek a forradalom emléke előtt.
A napokban nyíló tárlatok közül kiemelkedő jelentőségűnek ígérkezik a kaposvári Vaszary Képtár kiállítása, amelynek egyik része korabeli felvételeket mutat be a Történeti Levéltár gyűjteményéből, a másik, 1956 képtárából című rész Sümegi György rendezésében átfogó képet ad a forradalomhoz kötődő képzőművészeti alkotásokból. Az eseményhez kötődve vetítik le Kecskeméti Kálmán Veszélyes képek című dokumentumfilmjét. A másik, több napos eseménysorozat a Magyar Képzőművészeti Egyetemen lesz. Szombaton In Memoriam Bódis Antal, Csűrös Zoltán, Komondy Sándor, Kovács József címmel az egyetem 1956-os vértanúinak emlékkiállítását rendezik meg. A megnyitóhoz kötődve vetítik az Elárultak bennünket című dokumentumfilmet. Szombaton délelőtt készíti el az Izabella utca 44. szám alatti bérház homlokzatára ’56-os reagens című installációját Oszvald Tamás. Az epreskerti Kálváriában hétfőn délelőtt tizenegy órakor nyílik az egyetem hallgatói által 1956 tiszteletére rendezett tárlat. A vidéki kiállítások sorából kiemelkedik a forradalom után meghurcolt Bényi Árpád festőművészé a debreceni Kölcsey kiállítóteremben és a szekszárdi Művészetek Háza pályázat alapján szervezett csoportos kiállítás. Mindkét tárlat október 23-án délután nyílik meg.
Filmek az Emlékpontban. Film- és könyvbemutató is gazdagítja Hódmezővásárhelyen az ünnepi rendezvénysorozatot. A nyáron átadott Emlékpont Múzeumban ma mutatják be a Lelkek a tűzvonalban című dokumentumfilmet. A Délalföldi hagyományőrző Kossuth Társaság irodalmi csoportja Emberi sorsok 1956 címmel idézi fel az ötven évvel ezelőtt történteket. Az alkalomra jelent meg Fenyvesi Félix Lajos költő verseskötete – ezt szintén ma mutatják be az Emlékpontban, miként a Vásárhelyi tabló 1956–1957 című filmet. Ugyanitt vetítik A forradalom emlékezete című dokumentumfilm-sorozatot. (B. J.)

Ilyen idő lesz húsvét után