Kulturális események az ünnep fényében

T Á J O L Ó Rendezvények özöne várja a résztvevőket az 1956-os forradalom kitörésének évfordulóján Budapesten és az ország különböző pontjain. A hivatalos állami megemlékezéseket számos kiállítás, könyv- és filmbemutató egészíti ki, amelyek között sok program az utcán zajlik majd. A lyukas trikolórba borult Budapesten holnaptól minden az ötven évvel ezelőtti eseményeket idézi.

P. Szabó Ernő
2006. 10. 19. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Forradalmi villamos, tankok és az ötvenes évek gépjárművei árasztják el Budapest utcáit; holnaptól hatalmas lyukas zászló alatt hajthatunk át az Erzsébet hídon, a trikolór az egykori egyetemi tüntetés útvonalán folytatódik majd a művészeti iskolák diákjainak Szabadságszalagjával. A szemközti oldalon a Parlament homlokzatát festik be az ünnepi fénykompozíciók, amelyek 23-án átvonulnak az épület Kossuth tér felőli falára. A várost járva számtalan utcai rendezvénnyel találkozhatunk, a forradalom fő helyszínein információs sátrak, filmvetítés, történelmi idegenvezetők várják az érdeklődőket holnaptól egészen november 4-ig. Az Andrássy út egy szakasza az Emlékezés útjává változik, amelyen korabeli járművek, élő szobrok, valamint performance-ok elevenítik fel az ötven éve történteket október 22-én és 23-án tíz és négy óra között. Ehhez hasonló interaktív kiállítás lesz a Kisfaludy utca a Nap utca és a Corvin Mozi közé eső szakaszán és a Corvin Projekt Vajdahunyad utca–Futó utca közötti területén is, ahol a helyszínre látogató diákcsoportok délelőtt 10-től este 7-ig egy filmes stáb segítségével saját történelmi kisjátékfilmet forgathatnak, amelyet aztán DVD-n haza is vihetnek. A Corvin mozi mögött a Teatr 8 dnia világhírű lengyel utcaszínházi társulata mutatja be a poznani felkelésről szóló darabját a lengyel város önkormányzata ajándékaként 21-én és 22-én 19 órakor. A két nép sorsának ’56-os összefonódását emeli ki az a versantológia is, amelyet vasárnap délután 3-kor mutatnak be az Uránia Nemzeti Filmszínházban Lengyel tollal a magyar októberről címmel. Vasy Géza ismertetője után, négy órakor kezdődik ugyanitt a Budakeszi srácok című játékfilm díszbemutatója. A budapesti Orosz Kulturális Központban is megemlékeznek a forradalomról: a kiállított több mint száz, részben publikálatlan dokumentumot a közös, orosz és magyar levéltárak archívumaiból gyűjtötték össze. Kiállítás nyílik a Terror Házában is ma délután ötkor Pesti srácok címmel. A rendezvényen Balás Piri László, Regéczy-Nagy László, Karátson Gábor és Schmidt Mária mond köszöntőt.

Képzőművészeti tárlatok. Szinte áttekinthetetlenül gazdag azoknak a képzőművészeti és fotótárlatoknak a sora, amelyek az évfordulóhoz kötődve nyíltak. A Mai Manó Házban Magyar menekültek 1956 címmel rendezett tárlaton Ata Kandó és Violette Cornelius felvételeit mutatják be, az Ernst Múzeumban Haris László fotóművész kamaratárlata látogatható. A Vármegye Galériában erdélyi művészek tisztelegnek a forradalom emléke előtt.
A napokban nyíló tárlatok közül kiemelkedő jelentőségűnek ígérkezik a kaposvári Vaszary Képtár kiállítása, amelynek egyik része korabeli felvételeket mutat be a Történeti Levéltár gyűjteményéből, a másik, 1956 képtárából című rész Sümegi György rendezésében átfogó képet ad a forradalomhoz kötődő képzőművészeti alkotásokból. Az eseményhez kötődve vetítik le Kecskeméti Kálmán Veszélyes képek című dokumentumfilmjét. A másik, több napos eseménysorozat a Magyar Képzőművészeti Egyetemen lesz. Szombaton In Memoriam Bódis Antal, Csűrös Zoltán, Komondy Sándor, Kovács József címmel az egyetem 1956-os vértanúinak emlékkiállítását rendezik meg. A megnyitóhoz kötődve vetítik az Elárultak bennünket című dokumentumfilmet. Szombaton délelőtt készíti el az Izabella utca 44. szám alatti bérház homlokzatára ’56-os reagens című installációját Oszvald Tamás. Az epreskerti Kálváriában hétfőn délelőtt tizenegy órakor nyílik az egyetem hallgatói által 1956 tiszteletére rendezett tárlat. A vidéki kiállítások sorából kiemelkedik a forradalom után meghurcolt Bényi Árpád festőművészé a debreceni Kölcsey kiállítóteremben és a szekszárdi Művészetek Háza pályázat alapján szervezett csoportos kiállítás. Mindkét tárlat október 23-án délután nyílik meg.

Filmek az Emlékpontban. Film- és könyvbemutató is gazdagítja Hódmezővásárhelyen az ünnepi rendezvénysorozatot. A nyáron átadott Emlékpont Múzeumban ma mutatják be a Lelkek a tűzvonalban című dokumentumfilmet. A Délalföldi hagyományőrző Kossuth Társaság irodalmi csoportja Emberi sorsok 1956 címmel idézi fel az ötven évvel ezelőtt történteket. Az alkalomra jelent meg Fenyvesi Félix Lajos költő verseskötete – ezt szintén ma mutatják be az Emlékpontban, miként a Vásárhelyi tabló 1956–1957 című filmet. Ugyanitt vetítik A forradalom emlékezete című dokumentumfilm-sorozatot. (B. J.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.