Budapesten pimaszkodnak

V I L Á G Z E N E Ismét Budapesten hallhatjuk a Kerekest, amely a nemzetközi zenei életben is komoly sikert elért Pimasz című albumát mutatja be. Az együttes az általa megteremtett etno-funk stílussal és energikus előadásával mindenkit felpörget, így holnap este a budapesti XII. kerületi Művelődési Házban fergeteges buli várható.

2006. 11. 17. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hogy mitől más a Kerekes muzsikája, mint a legtöbb világzenei együttes vagy népzenei alapokon nyugvó egyéb műfaj hangzásvilága? Nehéz lenne megmondani, bár azt, hogy valóban más, elsőre érezzük. Sokkal ütősebb, sokkal energikusabb és természetesebb. A titka valószínűleg az, hogy a Kerekes nem azért nyúlt a feldolgozásokhoz, mert a stílusos autentikus előadással gondjai voltak. Az egri zenekar új arcának kialakítása előtt ez a név egyet jelentett a moldvai és gyimesi dallamok hiteles megszólaltatásával. Tízévi kemény gyűjtőmunka előzte meg a most lényegében fogalommá vált új albumot, a Pimaszt, s eközben mestereikkel, a csángó Tímár testvérekkel letették az asztalra a Fütyül a masina… című autentikus gyimesi lemezüket is. Ezt korábban már lapunk hasábjain méltattuk, s az utóbbi évek egyik legjobb és leghitelesebb alkotásának minősítettük.
Innen indult a Pimasz, amelynek dallamai önmagukban is rendkívül progresszívak – nyilván ez is predesztinálja a számokat arra a hatalmas sikerre, ami a lemezbemutató koncerteket kíséri. Nemrég Írországban turnézott az együttes, ahol szinte tombolt a közönség, volt, hogy az asztalon táncoltak.
Bár a felhasznált népzenei anyag negyven százaléka moldvai – ez részben a hangszerekből is következik –, az együttes nyitott más dialektusok felé is, így megjelent a többi tájegység is – gyimesi, mezőségi, palóc, somogyi dallamokat is hallunk. A szólóhangszer a furulya, egy hagyományos népi pásztorfurulya, amelyet a zenekar vezetője, Fehér Zsombor szólaltat meg, ehhez társul a koboz, az azt kiegészítő, szintén akkordokat játszó mezőségi háromhúros brácsa, a basszusgitár és az ütős szekció, ez utóbbi kettő a modern hangzás megteremtéséért került a hangszerek közé.
A Kerekes bebizonyította: a hagyományos népi hangszerek, dallamok ma is aktuálisak, korszerűek, és kis átalakítással a nemzetközi élvonalban is ütőképesek. A legtekintélyesebb világzenei szakmagazin, az angol Songlines ugyanis a Kerekes Pimasz című albumát a világ tíz legjobb, újonnan megjelent lemeze közé sorolta a Top of The World kategóriában. Ugyan a lap korábban már írt cikkeket Sebestyén Mártáról és a Muzsikásról, de eddig még egyetlen alkalommal sem került a ranglistára magyar előadó, amelyen az elmúlt években olyan nagy nevek szerepeltek, mint a Trilok Gurtu, a Värttinä, a Buena Vista Social Club, az Afro Celt Sound System, a Gotan Project, Ali Farka Toure, Salif Keita, Mory Kanté, vagy Khaled. A Kerekes ráadásul első számként került rá a Songlines válogatás CD-jére, amelyen földrészenként, így Európából is mindössze két-három legjobbnak ítélt előadó szerepelhet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.