Hogy mitől más a Kerekes muzsikája, mint a legtöbb világzenei együttes vagy népzenei alapokon nyugvó egyéb műfaj hangzásvilága? Nehéz lenne megmondani, bár azt, hogy valóban más, elsőre érezzük. Sokkal ütősebb, sokkal energikusabb és természetesebb. A titka valószínűleg az, hogy a Kerekes nem azért nyúlt a feldolgozásokhoz, mert a stílusos autentikus előadással gondjai voltak. Az egri zenekar új arcának kialakítása előtt ez a név egyet jelentett a moldvai és gyimesi dallamok hiteles megszólaltatásával. Tízévi kemény gyűjtőmunka előzte meg a most lényegében fogalommá vált új albumot, a Pimaszt, s eközben mestereikkel, a csángó Tímár testvérekkel letették az asztalra a Fütyül a masina… című autentikus gyimesi lemezüket is. Ezt korábban már lapunk hasábjain méltattuk, s az utóbbi évek egyik legjobb és leghitelesebb alkotásának minősítettük.
Innen indult a Pimasz, amelynek dallamai önmagukban is rendkívül progresszívak – nyilván ez is predesztinálja a számokat arra a hatalmas sikerre, ami a lemezbemutató koncerteket kíséri. Nemrég Írországban turnézott az együttes, ahol szinte tombolt a közönség, volt, hogy az asztalon táncoltak.
Bár a felhasznált népzenei anyag negyven százaléka moldvai – ez részben a hangszerekből is következik –, az együttes nyitott más dialektusok felé is, így megjelent a többi tájegység is – gyimesi, mezőségi, palóc, somogyi dallamokat is hallunk. A szólóhangszer a furulya, egy hagyományos népi pásztorfurulya, amelyet a zenekar vezetője, Fehér Zsombor szólaltat meg, ehhez társul a koboz, az azt kiegészítő, szintén akkordokat játszó mezőségi háromhúros brácsa, a basszusgitár és az ütős szekció, ez utóbbi kettő a modern hangzás megteremtéséért került a hangszerek közé.
A Kerekes bebizonyította: a hagyományos népi hangszerek, dallamok ma is aktuálisak, korszerűek, és kis átalakítással a nemzetközi élvonalban is ütőképesek. A legtekintélyesebb világzenei szakmagazin, az angol Songlines ugyanis a Kerekes Pimasz című albumát a világ tíz legjobb, újonnan megjelent lemeze közé sorolta a Top of The World kategóriában. Ugyan a lap korábban már írt cikkeket Sebestyén Mártáról és a Muzsikásról, de eddig még egyetlen alkalommal sem került a ranglistára magyar előadó, amelyen az elmúlt években olyan nagy nevek szerepeltek, mint a Trilok Gurtu, a Värttinä, a Buena Vista Social Club, az Afro Celt Sound System, a Gotan Project, Ali Farka Toure, Salif Keita, Mory Kanté, vagy Khaled. A Kerekes ráadásul első számként került rá a Songlines válogatás CD-jére, amelyen földrészenként, így Európából is mindössze két-három legjobbnak ítélt előadó szerepelhet.
A betegek szeme láttára kellett újraéleszteni egy nőt a kecskeméti rendelőintézetben